Kto zbuduje Szpital Południowy? Jest czterech chętnych

Warszawa

mat. prasoweTak ma wyglądać Szpital Południowy

Stołeczni urzędnicy otworzyli oferty na budowę Szpitala Południowego. Zgłosiło się czterech chętnych, a koszty realizacji inwestycji są dwukrotnie niższe od zarezerwowanej puli.

Miasto na inwestycję zarezerwowało 420 mln zł. Jednak wszystkie firmy, które zdecydowały się wziąć udział w przetargu chcą wybudować szpital za ok. 200 mln złotych.

Cztery firmy

Najniższą ofertę zaproponowała firma IDS-BUD S.A - Lider Konsorcjum "ALTIS HOLDIG", która skłonna jest wybudować szpital za 199 593 013,42 zł brutto. Pół miliona więcej za budowę obiektu chce firma INSO Sistemi per le Infrastrutture Sociali S.p.A - lider konsorcjum Summa Turzim Yatirimciligi A.S.

Z kolei za 205 950 000,00 zł szpital może wybudować firma ERBUD Spółka Akcyjna – Lider Konsorcjum, STRABAG Sp. z o.o. – Partner Konsorcjum, STRABAG AG – Partner Konsorcjum.

Najdroższą ofertę przedstawiła firma Astaldi, która obiekt skłonna jest wybudować szpital za 211 380 966,14 zł.

"Przetarg dotyczy tylko budowy"

Dlaczego zaprezentowane przez wykonawców oferty są tak niskie?

"To pieniądze także na wyposażenie szpitala, a przetarg dotyczy tylko budowy" - tłumaczył "Gazecie Stołecznej" Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Przedstawiciel SZRM liczy, że szybko, być może już nawet w przyszłym tygodniu przetarg zostanie rozstrzygnięty. Paweł Barański bierze pod uwagę, że odrzucone firmy mogą się odwołać, ale liczy, że na przełomie sierpnia i września zostanie podpisana umowa z wykonawcą.

Planowany termin oddania placówki to wrzesień 2018 rok. Może się to jednak opóźnić na wniosek wykonawcy, który ma możliwość wydłużenia terminu do 36 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Sprzeciw onkologów

Początkowo inwestycja budziła też duży sprzeciw onkologów z pobliskiego Centrum Onkologii i Instytutu Hematologii. Przekonywali, że nowy budynek uniemożliwiłby konieczną rozbudowę istniejących placówek. Obawiali się też, że budowa utrudni im normalne funkcjonowanie.

Konflikt udało się zażegnać w kwietniu ubiegłego roku. Miasto zadeklarowało, że budowa Szpitala Południowego zapewni onkologom pełny dostęp do dróg publicznych i ewakuacyjnych, a dojazd do budowy placówki nie będzie dla nich uciążliwy.

288 łóżek

Koszt budowy placówki i jej wyposażenie może sięgnąć 400 mln zł. Pieniądze te są już zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Zgodnie z projektem, Szpital Południowy będzie liczyć 288 łóżek. W budynku A znajdą się: izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla helikopterów. Natomiast w budynku B znajdzie się m.in. oddział ratunkowy, ginekologiczny, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych.

Na jednym z pięter będzie również blok operacyjny. W ostatnim budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników, bank krwi, pracownię endoskopową, aptekę czy oddziały dziecięcy i psychiatrii.

O Szpitalu Południowy mówiła podczas kampanii wyborczej Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Obietnica wyborcza Hanny Gronkiewicz-Waltz
TVN 24

kz/sk