Kto zaprojektuje nowe stacje metra? Zostało 18 firm

Warszawa

Maciej Wężyk/tvnwarszawa.plKto zaprojektuje nowe stacje metra?

18 firm przeszło do drugiego etapu konkursu na przygotowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej szeciu stacji II linii metra. Chodzi o trzy stacje od Dworca Wileńskiego w kierunku Targówka i trzy od ronda Daszyńskiego w kierunku Woli.

Sporód 23 firm, które zgłosiły się do konkursu, do złożenia prac zaproszono 18. Szeć z nich przygotuje projekt odcinka w kierunku Woli, a 12 w kierunku Targówka. Sąd konkursowy wyłoni dwie prace. Koncepcję dla dwóch odcinków mają wykonać dwie różne firmy. Zwycięskie pracownie przygotują potem projekt budowlany. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę tych stacji metra.

Do 24 majaTermin składania prac to 24 maja. W konkursie będą ocenione walory konstrukcyjno-technologiczne, eksploatacyjne, minimalizacja oddziaływania obiektów metra na rodowisko podczas eksploatacji, rozwiązania architektoniczne, koszty wykonania projektu budowlanego, powiązanie stacji metra z innymi środkami komunikacji publicznej.

Po 3 stacje w każdą stronę

Kolejny etap budowy II linii metra obejmie po trzy stacje w kierunku Targówka i Woli. Od Ronda Daszyńskiego w kierunku Woli będą to stacje: Wolska, Moczydło i Księcia Janusza z kolei od strony Dworca Wileńskiego w kierunku Targówka stacje: Szwedzka, Targówek 1, Targówek 2. Nazwy na razie są umowne. Obecnie w budowie jest centralny odcinek II linii metra, który ma mieć siedem stacji i połączyć lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Budowa tej inwestycji planowo ma się zakończyć w padzierniku 2013 r. PAP/par