Kto wywiezie nasze śmieci? Urząd odpowie na pytania

Warszawa

Urząd MiastaŚmieci będą wywożone na nowych zasadach

Za pół roku miasto przejmie na siebie organizowanie odbioru śmieci komunalnych. Z czym to się wiąże i co oznacza dla mieszkańców? Będzie można dowiedzieć się na spotkaniach organizowanych przez stołeczny ratusz.

"Nowe przepisy będą regulować kwestię odbierania odpadów komunalnych. Zgodnie z ich postanowieniami, od 1 lipca 2013 r. właścicielem tych odpadów stanie się gmina – tym samym to właśnie samorząd stanie się odpowiedzialny za odbieranie i wywóz śmieci" – przypominają urzędnicy.

Dwa spotkania

Żeby przygotować mieszkańców na te zmiany, urząd miasta organizuje serię spotkań, na których będzie można o zmiany zapytać.

Najbliższe zaplanowano na początku tygodnia:

- w poniedziałek 17 grudnia, w godz. 17.00-19.00 w Sali Kurialnej przy Katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła (ul. Floriańska 3),

- we wtorek 18 grudnia, w godz. 17.00-19.00 w sali teatralnej w budynku dawnego Gimnazjum nr 103 przy ul. Żegańskiej 1a.

Spotkania skierowane są w szczególności do osób, które posiadają indywidualne umowy na wywóz śmieci.

Co - w skrócie - oznacza wprowadzenie nowego systemu?

"Gmina wyłoni w konkurencyjnym przetargu firmy, które będą odbierać odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości. Dzięki temu nie będzie "opłacać się" wyrzucanie odpadów do lasu. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy uiszczać będą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni płacą mniej – obowiązkowo” – czytamy na stronach ministerstwa środowiska.

Ceny na razie nieznane

Jak informowała przed kilkoma dniami "Gazeta Stołeczna", na razie nie wiadomo, ile warszawiacy zapłacą za odbiór śmieci z bloków czy kamienic. Zdaniem gazety, będzie jednak drożej niż teraz.

ran/roody