Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Kto wyremontuje most Łazienkowski? 18 chętnych

Warszawa

archiwum TVNMost Łazienkowski do remontu

18 firm chce przeprowadzić remont mostu Łazienkowskiego. Wykonawca zostanie wybrany w drodze negocjacji, bez przetargu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich. Władze Warszawy chcą przywrócić przejezdność mostu do końca roku.

Obecnie na moście Łazienkowskim toczą się drobne prace rozbiórkowe, takie jak usuwanie asfaltu, demontowanie barier energochłonnych - podał w piątek Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

Remont etapami

Zaznaczył, że jest już wybrany projektant odbudowy mostu - firma Transprojekt Warszawa, a koszt wykonania projektu odbudowy mostu wyniesie 2,5 mln zł. Dodał, że firma będzie projektować odbudowę mostu "element po elemencie". Podobnie, fragmentami, będzie toczyć się remont przeprawy. Sobieraj przypomniał, że przy okazji remontu mostu powstanie tam ścieżka rowerowa. - Będzie przebiegać pod płytą główną mostu. Będzie podwieszana, na wysokości pomostów technicznych - wyjaśnił rzecznik ZDM.Główny wykonawca remontu zostanie wybrany w drodze negocjacji. - Zgłosiło się do nas 18 firm, trwają procedury w celu wyłonienia wykonawcy - powiedział Sobieraj.Dodał, że miasto na jesieni chce uzyskać przejezdność mostu, co nie oznacza końca remontu. - Całość remontu mostu skończy się w przyszłym roku. Będą to prace, które nie będą kolidowały z ruchem, czyli budowanie pomostów technicznych. Trzeba rozróżnić przejezdność mostu i koniec remontu - wskazał Sobieraj.

Remont za 110 mln zł

Do pożaru mostu doszło 14 lutego. Został ugaszony po 12 godzinach. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne. Uszkodzenia mostu okazały się na tyle poważne, że zdecydowano się na wymianę jego konstrukcji.Według władz Warszawy remont mostu Łazienkowskiego będzie kosztował 110 mln zł - 55 mln zł będzie pochodziło z budżetu miasta, drugie 55 mln zł z budżetu państwa. W 2015 r. władze Warszawy mają przeznaczyć na remont mostu Łazienkowskiego 75 mln zł, a pozostałe 35 mln zł ma być wydane w 2016 roku.

Jak informowaliśmy w marcu śledztwo, które ma odpowiedzieć, kto spowodował pożar mostu Łazienkowskiego, utknęło w martwym punkcie.

Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz mówi o spalonym moście
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

PAP/ran