Kto weźmie dzielnice? Nieoficjalne dane

Warszawa

PAP / Grzegorz MichałowskiTrwa liczenie głosów

Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie podała wyników wyborów do rad dzielnic w stolicy. Warszawiacy sami zbierają więc informacje, kontaktując się między innymi z radnymi i burmistrzami.

Na razie przedstawiono zaledwie szczątkowe informacje i to jedynie dotyczące wyborów prezydenckich w poszczególnych miastach.

"Gazeta Wyborcza", portal tustolica.pl czy politycy rozpoczęli samodzielne zbieranie danych. Wyniki są jednak wciąż nieoficjalne.

PO traci dzielnice?

Według "Wyborczej" w Ursusie, gdzie rada liczy 23 osoby, PO będzie mieć ośmioro radnych, o jednego więcej niż w poprzedniej kadencji. Osiem mandatów będzie mieć także PiS. Jak informuje gazeta, tytuł największego klubu w radzie dzielnicy straciło lokalne Stowarzyszenie Obywatelskie, które z dziewięciu mandatów zachowa tylko sześć.

GW podała także cząstkowe dane ze Śródmieścia. Wynika z nich, że PO zdobyło 9,1 tysięcy głosów, PiS ma tych głosów ponad 8,6 tysięcy. Na trzecim miejscu uplasowało się Miasto jest Nasze, na które głosowało 3,5 tysięcy wyborców.

Według GW, w Wilanowie może zmienić się burmistrz (obecny jest z PO). - W wyborach do rady dzielnicy bardzo dobrze wypadło lokalne Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów. Może rządzić wspólnie z PO albo z PiS. Zapowiada, że wybierze tę partię, która odda jej stanowisko burmistrza - napisała gazeta.

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl, na Targówku 8 miejsc otrzyma Platforma Obywatelska, 12 PiS, SLD dostanie tylko jedno miejsce, natomiast cztery Spółdzielnia Bródno. Wyniki mogą oznaczać, że w przyszłej kadencji dzielnicą może rządzić PiS z koalicjantem (brakuje mu jednego mandatu do samodzielnej większości).

O wynikach na Bemowie informuje natomiast były burmistrz dzielnicy, związany z tzw. aferą bemowską. - Nowa Rada Dzielnicy Bemowo: 9 mandatów KWW Jarosław Dąbrowski, 7 PIS, 7 PO, 2 BWS. Bemowo kocham Cię! – napisał w poniedziałek na Twitterze Jarosław Dąbrowski.

Portal tustolica.pl podaje natomiast nieoficjalne dane z komisji wyborczych na Białołęce. W dzielnicy wygrywa PO. Jak informuje portal, brakuje jej jednak 9 głosów do zdobycia dwunastego mandatu, czyli samodzielnej większości.

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl na Bielanach także wygrywaPlatforma Obywatelska, która będzie miała 11 mandatów w radzie dzielnicy. O jeden mandat mniej będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. SLD zdobędzie tylko dwa mandaty, to o połowę mniej niż w poprzedniej kadencji. - Z naszego ugrupowania wejdzie Iwona Walentynowicz związana ze stowarzyszeniem Czyste Radiowo i Anna Czarnecka - powiedział Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan i szef SLD tej dzielnicy.

Według "Gazety Wyborczej", na Żoliborzu PO i PiS mogą mieć tyle samo mandatów. Kto jeszcze wejdzie do 21-osobowej rady Żoliborza, zadecydują poszczególne głosy.

Burmistrz Wesołej w rozmowie z Wyborczą powiedział, że według nieoficjalnych wyników PO zyskała w dzielnicy trzy mandaty i wprowadzi 9 radnych. - PiS ma jeszcze większy przyrost głosów, bo ich liczba w radzie skoczy z trzech do siedmiu - poinformował.

Na Ochocie PO zdobędzie osiem lub dziewięć miejsc. PiS zyska dwa mandaty. Jak informuje Wyborcza, koalicja PO-SLD nie będzie miała jednak większości, w liczącej 23 osoby, radzie Ochoty.

"Na Pradze Północ najprawdopodobniej będzie rządzić PiS. Będzie jednak w koalicji z Praską Wspólnotą Samorządową. Oba kluby w poprzedniej kadencji były w opozycji" - napisała GW.

PKW ostatnią konferencję zwołała w poniedziałek o 9.15.

Komisja podała dane po 9.00
fot. PAP / Film: TVN24

su/mz