Kto rozwiąże stołeczne problemy z "dekretem Bieruta"?

Warszawa

archiwumProblem z dekretem Bieruta

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie rozmawiała z prezydentem Bronisławem Komorowskim na temat projektu ustawy reprywatyzacyjnej - poinformowała PAP w środę szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

We wtorek Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że gotowy jest projekt ustawy reprywatyzacyjnej zakładający powstanie funduszu, który rozwiązywałby sprawy roszczeniowe za mienie utracone na podstawie dekretu Bieruta oraz umożliwiłby miastu skupowanie roszczeń.

Prezydent Warszawy dodała, że chce, by projekt, który trafił już do klubu PO, został zgłoszony jako inicjatywa prezydencka. - Projekt będzie przesłany do prezydenta Bronisława Komorowskiego, inicjatywa prezydencka będzie szybsza – zaznaczyła. Szefowa prezydenckiego biura prasowego podkreśliła z kolei w rozmowie z PAP, że zasadniczą sprawą jest to, by Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, uzyskała najpierw poparcie własnego klubu parlamentarnego w tej sprawie.

Prezydent o dekrecie Bieruta
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl

Ustawa rekompensacyjnaW poniedziałek prezydent mówił, że przed Polską stoi potrzeba przyjęcia tzw. ustawy rekompensacyjnej, która uregulowałaby kwestię odszkodowań za utraconą własność prywatną. Trybunał Konstytucyjny orzekł w czerwcu ubiegłego roku, że właściciele wszystkich nieruchomości, które przeszły na własność państwa na podstawie dekretu Bieruta, jeżeli stało się to po 1958 r., powinni mieć prawo do odszkodowania.

Trybunał zlecił Sejmowi zmianę przepisów, ale do tej pory do niej nie doszło.

Prace nad projektemPAP informowała w czerwcu, że warszawscy posłowie i senatorowie PO pracują nad projektem ustawy, która ma uregulować kwestie reprywatyzacji lub odszkodowań za stołeczne nieruchomości znacjonalizowane tzw. dekretem Bieruta. Były prezydent Warszawy, obecnie poseł PO Marcin Święcicki powiedział wtedy, że Platforma chciałaby złożyć projekt w Sejmie jeszcze w tym roku.

Dekret Bieruta

Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy, zwany potocznie dekretem Bieruta, wydano w październiku 1945 r. Na jego mocy wszelkie nieruchomości w granicach ówczesnej Warszawy przeszły na własność gminy.

Nigdy nie wydano przepisów wykonawczych, które regulować miały zasady i sposób ustalania odszkodowania i jego wypłaty. Odszkodowania na 1,4 mld zł? W założeniach do budżetu stolicy na 2013 r. wynika, że Warszawa w najbliższych latach może mieć problem z wypłatą odszkodowań. W dokumencie określono zapotrzebowanie związane z ewentualną realizacją roszczeń z tytułu odszkodowań reprywatyzacyjnych w latach 2012-2014, na kwotę 1,4 mld zł.

Oceniono, że pełne pokrycie roszczeń odszkodowawczych i odszkodowań, związanych ze zmianą planów zagospodarowania przestrzennego, przekracza bieżące możliwości budżetowe miasta. 426 mln zł - tyle wynoszą środki zarezerwowane na te cele w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej w latach 2012-2014. PAP/ran//mz