Kto przebuduje Zodiak? Miasto szuka wykonawcy

Warszawa

mat.prasoweTak ma wyglądać nowy Zodiak

– Pawilon Zodiak zyska nową jakość – przekonuje ratusz i ogłasza przetarg na wykonawcę. Zodiak ma nawiązywać do modernistycznej przeszłości. Będzie też siedzibą Centrum Informacji Gospodarczej. Całość będzie gotowa za dwa lata.

Chętni, którzy chcą wziąć udział w przetargu mają czas na złożenie ofert do 30 maja. Potem wyłoniony wykonawca będzie miał dwa lata (do 30 czerwca 2018 roku) na realizację zadania.

– Podstawową ideą projektu jest próba włączenia do debaty publicznej o otaczającej nas przestrzeni szerszej grupy zainteresowanych. Plac przed pawilonem Zodiak stanowić będzie symboliczną białą kartkę papieru, na której w postaci wpisów, rysunków a przede wszystkim tymczasowych instalacji, będą mogły zostać zapisane wizje, idee, przemyślenia czy manifesty – mówi wiceprezydent Michał Olszewski.

– Powiązany z placem pawilon to hołd dla powojennej architektury modernistycznej a jednocześnie pole eksperymentu – dodaje Marlena Happach z Oddziału Warszawskiego SARP.

CIG wizytówką pawilonu

Nowy pawilon będzie dwupoziomowy, o lekkiej przeszklonej konstrukcji. Na piętrze znajdzie się Centrum Informacji Gospodarczej, które ma być wizytówką tego miejsca. Na parterze zaś miejsce zajmie Oddział Warszawskiego SARP. Architekci urządzą tam przestrzeń do ekspozycji swoich projektów architektonicznych i urbanistycznych.

W wspólnej części na parterze budynku znajdą się wystawy, instalacje i makiety, a także kawiarnia i księgarnia.

Wykonawcy przebudują nie tylko sam budynek, ale też plac znajdujący się przed nim. Zostanie on wykonany z gładkich wielkoformatowych płyt z białego granitu, pokrytych specjalną hydrofobową powłoką. Będzie można na niej pisać i rysować grafitem.

Nad centralnym punktem placu zawiśnie kamera, rejestrująca z lotu ptaka całą przestrzeń i transmitująca obraz na specjalną stronę internetową.

Plac ma tętnić życiem

Władze miasta zapowiadają, że plac będzie tętnić życiem. "Kultura, sztuka, działania społeczne, ekologiczne, nauka, działania z dziećmi - dzięki wszystkim tym aktywnościom nigdy nie będzie nudno. To nie będzie kolejne miejsce do posiedzenia na ławce. To nowe, innowacyjne spojrzenie na kształtowanie i działanie przestrzeni publicznej" – przekonują pracownicy ratusza.

Informują też, że ze względu rozbudowaną infrastrukturę podziemną projekt nie wprowadza na plac drzew. Zapewnia za to elementy wodne, np. fontanny.

Projekt przebudowy budynku opracowała warszawska pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem Zodiak krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne budynku i placu finansuje miasto st. Warszawa.

Otoczenie Zodiaka jest obecnie zaniedbane
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

kw