Najnowsze

Kto prezydentem Warszawy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Najnowsze

[object Object]
Prezentacja sztabu wyborczego Patryka JakiegoTVN24
wideo 2/2

W pierwszej turze wyborów na prezydenta Warszawy najwięcej głosów zdobyłby Rafał Trzaskowski - tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24. Według badania doszłoby później do bezpośredniego starcia obu kandydatów.

Sondaż został zrealizowany przez Kantar Millward Brown pomiędzy 17 a 20 sierpnia. Pytania – telefonicznie zadano pełnoletnim mieszkańcom Warszawy. Wielkość próby to 1004 osoby.

Pierwsza tura

Według sondażu w pierwszej turze wyborów na fotel prezydenta Warszawy najwięcej głosów zdobyłby kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski - 37 procent. Na drugim miejscu uplasowałby się Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica) z wynikiem 33 procent, a na trzecim Andrzej Rozenek z SLD (4 procent).

Wyniki sondażu wskazują też, że 3 procent głosów otrzymaliby Jan Śpiewak (Wygra Warszawa) oraz Jacek Wojciechowicz (niezależny) i Janusz Korwin-Mikke (partia Wolność), 2 procent Piotr Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej), a jeden procent Piotr Guział (niezależny) i Jakub Stefaniak (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Według sondażu - Sławomir Antonik (Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Justyna Glusman (ruchy miejskie) nie mogą w ogóle liczyć na poparcie warszawiaków.

Wyniki sondażu dla I turyTVN24

Druga tura

Ankietowani usłyszeli również pytanie: gdyby doszło do II tury wyborów prezydenckich w których spotkaliby się Rafał Trzaskowski oraz Patryk Jaki to czy wziąłby Pan (Pani) udział w II turze głosowania.

75 procent z 1004 ankietowanych odpowiedziało, że na pewno tak. 13 procent stwierdziło, że "raczej tak".

6 procent stwierdziło, że wówczas do urn na pewno nie pójdzie. Cztery procent odpowiedziało "raczej nie".

Wyniki sondażu dla drugiej turyTVN24

Kto zwycięży w drugiej turze?

Kolejne pytanie odnosiło się do powyższych odpowiedzi - dotyczyło głosowania na dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów i znaleźliby się w drugiej. Ankietowani usłyszeli w słuchawkach: na którego z kandydatów by Pan (Pani) zagłosował(a)?

56 procent pytanych odpowiedziało Rafał Trzaskowski, 37 procent Patryk Jaki.

Według sondażu 7 procent powiedziało: nie wiem/trudno powiedzieć/ jeszcze nie zdecydowałem.

Wybory 21 października

Zgodnie z rozporządzeniem premiera Morawieckiego pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie wówczas ponad 50 procent głosów, dwa tygodnie później - 4 listopada - dwóch z największych poparciem spotka się w drugiej turze.

Oprócz Jakiego i Trzaskowskiego start w wyborach zapowiedzieli: Jacek Wojciechowicz jako kandydat bezpartyjny, Jan Śpiewak (koalicja Wygra Warszawa), Justyna Glusman jako kandydatka koalicji Ruchy Miejskie dla Warszawy, Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Andrzej Rozenek z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Sławomir Antonik - kandydat Bezpartyjnych, Janusz Korwin-Mikke z partii Wolność oraz radny, były burmistrz Ursynowa Piotr Guział oraz Krystyna Krzekotowska ze Światowego Kongresu Polaków.

Główne zdjęcie: PAP

kz/ran

Pozostałe wiadomości