Najnowsze

Kto ma decydować o reprywatyzacji? Dziś ważna decyzja sądu

Najnowsze

Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL)Naczelny Sąd Administracyjny

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny ma ogłosić decyzje w sprawie pierwszych wniosków Hanny Gronkiewicz-Waltz o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Sąd rozstrzygnie, czy decyzje reprywatyzacyjne wydaje prezydent miasta, czy komisja weryfikacyjna.

Sama komisja weryfikacyjna będzie w czwartek badać reprywatyzację trzech działek na placu Defilad. Po południu rozpatrzy zaś odwołania w sprawie Chmielnej 70, od której w 2016 roku zaczęło się wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej. Tutaj piszemy więcej na ten temat.

Grzywny dla Gronkiewicz-Waltz

W czerwcu ratusz złożył wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Jak uzasadniała Gronkiewicz-Waltz, są obecnie dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja oraz prezydent i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji. Gronkiewicz-Waltz uznała, że do czasu rozstrzygnięcia tego sporu przez NSA, komisja powinna zawiesić swe działania (nie stawia się też ona przed komisją, wzywana jako strona, za co komisja karze ją każdorazowo grzywną w wysokości trzech tysięcy złotych).

Komisja odmawia zawieszania swych postępowań w związku z wnioskiem Gronkiewicz-Waltz do NSA. Przewodniczący komisji Patryk Jaki oceniał, że nie zachodzą przesłanki do zawieszenia postępowania. Mówił, że trudno mu traktować wniosek prezydent stolicy o wstrzymanie postępowania do rozstrzygnięcia sporu, inaczej niż "próbę storpedowania prac komisji". NSA rozpozna pierwsze wnioski, które dotyczą nieruchomości Twarda 8 i 10 oraz Chmielna 70 (dwa). Gronkiewicz-Waltz składa je w każdej sprawie badanej przez komisję. NSA rozstrzyga spory kompetencyjne w składzie trzech sędziów na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron i publiczności. Swą decyzję ma ogłosić po południu.

Badają reprywatyzację

Komisja od początku czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do Chmielnej 70.; o przyznaniu Maciejowi M. praw do działki Sienna 29, o przyznaniu spadkobiercy dawnych właścicieli praw do nieruchomości Poznańska 14 oraz w sprawie nieruchomości Marszałkowska 43.

W czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie. Sprawdź szczegóły.

Tak wyglądało ostatnie posiedzenie komisji:

[object Object]
Prezydent Warszawy o nieobecności na komisji weryfikacyjnejTVN24
wideo 2/6

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL)

Pozostałe wiadomości