Kto do Rady Warszawy? Oficjalne wyniki po południu

Warszawa

PAP / Tomasz GzellW piątek oficjalne wyniki wyborów do rady miasta

Po południu Miejska Komisja Wyborcza ma podać wyniki głosowania w wyborach do rady miasta - poinformował w rozmowie z tvnwarszawa.pl sędzia Maciej Schulz. MKW rozpoczęła też przygotowania do II tury wyborów prezydenckich w stolicy.

O godzinie 2 w nocy komisja zarządziła przerwę z uwagi na konieczność sporządzenia protokołu z głosowania i weryfikację danych.

- Zebraliśmy się do pracy już przed 8 rano. Ręcznie przenosimy dane z arkuszy kalkulacyjnych do protokołów - podkreślił Schulz.

Jak powiedział przewodniczący MKW, o godzinie 14 rozpocznie się posiedzenie komisji.

Kto do rady?

- Musimy wszystko sprawdzić, zweryfikować a potem podpisać. Ogłoszenie wyników w wyborach do rady miasta nastąpi w piątek po godzinie 14 - poinformował Schulz.

Według nieoficjalnych informacji "Gazety Stołecznej", PO będzie miała w radzie miasta samodzielną większość (33 mandaty). Drugą siłą będzie PiS (23 mandaty). SLD dostanie 3 mandaty, a Warszawska Wspólnota Samorządowa 1.

Szykują II turę

Miejska Komisja Wyborcza rozpoczyna już przygotowania do drugiej tury wyborów prezydenckich w w stolicy.

- Pracujemy nad wzorem karty do głosowania - zdradził przewodniczący MKW.

W stolicy w wyborach do sejmiku wygrywa PO

Podliczono już głosy w wyborach do sejmiku Mazowsza, oddane w Warszawie.

Z informacji PAP uzyskanych z komisji wynika, że kandydaci PO startujący do sejmiku województwa mazowieckiego z okręgów warszawskich uzyskali 38,9 proc. głosów (228 643 ważnych głosów). Na dalszych miejscach znalazły się: PiS - 28,6 proc. (168 278 głosów); SLD Lewica razem - 11 proc. (64 651 głosów); Mazowiecka Wspólnota Samorządowa - 5,3 proc. (31 135 głosów) i PSL - 5 proc. (29 880 głosów).

Na dalszych miejscach znalazły się: Nowa Prawica (4,6 proc.), Ruch Narodowy (1,45 proc.), Demokracja Bezpośrednia (1,1 proc.) oraz Twój Ruch (1,1 proc.) głosów.Według danych przedstawionych przez Miejską Komisję Wyborczą frekwencja w Warszawie w wyborach do sejmiku wojewódzkiego wyniosła 47,38 proc. W Warszawie uprawionych do głosowania w wyborach do sejmiku było 1 341 670 osób, a wydano 635 782 kart.Pozostałe komitety: Narodowe Odrodzenie Polski, Związek Słowiański, Samoobrona, Oburzeni, Wspólnota Patriotyzm Solidarność, Centrum Społecznej Demokracji, Współpraca i Partnerstwo zdobyły mniej niż 1 procent poparcia.

Prawie 50 tys. nieważnych głosów

Według danych udostępnionych przez miejską komisję liczba głosów ważnych oddanych na wszystkie listy kandydatów wyniosła 586 932.Liczba kart ważnych wyniosła w sumie 633 829, a liczba głosów nieważnych 46 897. Oznacza to, że w stołecznych wyborach do sejmiku mazowieckiego nieważne głosy stanowiły 7,3 proc.Nie podano jeszcze wyników z Wojewódzkiej Komisji Wyborczej, która zbierała protokoły z 42 powiatów.

Okupacja PKW

W czwartek wieczorem kilkanaście osób w proteście zajęło salę konferencyjną w Państwowej Komisji Wyborczej i domagało się m.in. dymisji członków komisji. Zatrzymano łącznie 12 osób.

Wcześniej przewodniczący PKW Stefan Jaworski ogłosił, że w związku z wtargnięciem Komisja przerywa pracę. PKW zapowiedziało wznowienie pracy od 8 rano w piątek.

Mówi Miejski Komisarz Wyborczy
TVN24

PAP/jb//lulu