Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Kto będzie głosem drugiej linii metra? Rusza plebiscyt!

Najnowsze

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plKto będzie lektorem w drugiej linii metra?

Lektorzy Maciej Gudowski i Andrzej Matul, dziennikarki Małgorzata Tułowicka i Marzena Wyczółkowska oraz aktorki Krystyna Janda lub Danuta Stenka - to z tej szóstki warszawiacy wybiorą osobę, która przeczyta nazwy stacji na II linii metra.

Obecnie w konkursie możne głosować na sześć... głosów.

Kandydatami są Maciej Gudowski, lektor z wieloletnim doświadczeniem, znany z filmów akcji, który czytał dialogi m.in.: w Matrixie czy Władcy Pierścieni, Andrzej Matul, dziennikarz radiowy, którego głos mogliśmy usłyszeć m.in.: w Gwiezdnych Wojnach, Małgorzata Tułowiecka, dziennikarka, autorka audycji o języku polskim, Krystyna Janda, aktorka filmowa i teatralna oraz Marzena Wyczółkowska, która czyta serwisy informacyjne w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

We wtorek rano do grona kandydatów dołączyła także kolejna aktorka, Danuta Stenka.

Wybiorą mieszkańcy

Głosy zostały wytypowane przez kapitułę złożoną z przedstawicieli laureatów nagrody Złotego Mikrofonu oraz dziennikarzy radiowych. Zdaniem urzędników wytypowano zróżnicowane głosy zarówno męskie, jak i kobiecie, o różnej barwie.

Teraz czas na warszawiaków: - Chcemy, aby to mieszkańcy wybrali głos, który będzie im towarzyszył podczas podróży drugą linią metra – mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka stołecznego ratusza, współorganizatora konkursu.

Zwycięzcę plebiscytu poznamy 29 października.

– Oczywiście wyniki będą dla nas wiążące i to właśnie osoba wybrana przez mieszkańców będzie lektorem – zapewnia Kłąb.

Radni chcieli kobiety

W 2012 roku Rada Warszawy przyjęła stanowisko, w którym postulowała, żeby to kobieta została lektorem drugiej linii metra. Za przyjęciem stanowiska w tej sprawie głosowało 29 radnych, przeciwnych było sześciu, trzech wstrzymało się od głosu.

Kapituła zdecydowała jednak inaczej i dopuściła głosy męskie. - Zależy nam bardziej, by to mieszkańcy wybrali głos, niezależnie czy będzie męski czy damski. Poza tym, głosów kobiecych jest więcej - zwraca uwagę Agnieszka Kłąb.

W finałowej szóstce zabrakło jednak Krystyny Czubównej, której nazwisko pojawiało się w tym kontekście, i której kandydatura była bardzo popularna wśród warszawiaków. - Ratusz pytał panią Krystynę, czy jest zainteresowana, ale ona nie chciała brać w tym udziału - powiedział tvnwarszawa.pl menadżer Czubównej Konrad Ganzke.

Słuchaj i głosuj

Głosować i posłuchać próbek można na stronie Radiowej Jedynki.

Stacje na pierwszej linii metra od 1998 roku zapowiada lektor radiowy i telewizyjny, Ksawery Jasieński. Zrobił to za darmo, ponieważ stwierdził, że pierwotnie nagrany głos brzmiał nieprofesjonalnie.

Jak informuje Kłąb, zwycięzca plebiscytu na głos drugiej linii metra, po za oczywistym splendorem, może liczyć również na wynagrodzenie finansowe.

Zobacz przejazd centralnym odcinkiem drugiej linii metra:

jb/r

Kiedy warszawiacy pojadą II linią metra?TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl