Księżyc zasłonił Słońce. Tłumy oglądały zaćmienie

Warszawa

TVN 24Maksymalna faza zaćmienia w Warszawie

Tłum warszawiaków zgromadził się przed Centrum Nauki Kopernik by wspólnie oglądać częściowe zaćmienie Słońca. W kulminacyjnym momencie, tuż przed godziną 11, księżyc zasłonił 61 proc. tarczy słonecznej. Kolejne - tak głębokie zaćmienie - dopiero za 11 lat.

W Warszawie zaćmienie rozpoczęło się o godz. 9.47, faza maksymalna nastąpiła o godz. 10.57 (zakryte zostało 66,1 proc. tarczy słonecznej), a całe astronomiczne widowisko zakończyło się krótko po godzinie 12.

Warszawiacy tłumnie zgromadzili się przed Centrum Nauki Kopernik by wspólnie podziwiać to zjawisko. - Niektórzy przynieśli własne lunety. Tłum szczelnie wypełnił Park Odkrywców przy CNK – relacjonował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Zaćmienie Słońca obserwowano w CNK
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Podczas trwającego 2,5 godziny wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się: o bezpiecznych sposobach obserwacji Słońca, jak powstają tak rzadkie zjawiska. Zobaczyli także transmisje z innych rejonów świata, gdzie można było podziwiać zaćmienie.

Zaćmienie na zdjęciach Marty o godzinie 9.52:

Zaćmienie w Warszawie, godz. 9.52
Marta / Kontakt 24

Oraz maksymalna faza zaćmienia nad Warszawą:

Maksymalna faza zaćmienia
Marta / Kontakt 24

Zaćmienie całkowite za 120 lat

W ciągu roku w skali całej planety można zobaczyć od dwóch do pięciu zaćmień Słońca, z czego maksymalnie trzy mogą być zaćmieniami całkowitymi. W Polsce ostatnie tak duże zaćmienie częściowe, jak piątkowe, można było obserwować w styczniu 2011 roku. Następne - równie głębokie - obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19.Jednak na najbardziej spektakularne, całkowite zaćmienie Słońca trzeba będzie poczekać aż 120 lat - do października 2135 roku. W Polsce ostatnie takie zaćmienie można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk.

Zaćmienie słońca w Warszawie
TVN 24
Zaćmienie słońca będzie można oglądać w CNK
TVN24

ran, PAP,mab/rp