Książki o Pradze i neonach trafiły do sieci

Warszawa

Narodowe Archiwum CyfroweNeon przy Domu Towarowym Sawa w 1974

To łakomy kąsek dla miłośników starej Warszawy. Fundacja Heraditas umieściła właśnie w internecie kilka wydanych przez siebie książek. W wygodny sposób można je czytać i oglądać. I do tego za darmo.

Do internetu trafiły dwa tomy opracowania "Odkrywanie warszawskiej Pragi". Poza historią znaleźć tu można zdjęcia zaułków, do których trudno trafić i stare zdjęcia głównych ulic, których wygląd jest dziś diametralnie inny. Są też fotografie z różnych lat, ale wykonane w tym samym miejscu. Zaskakujące jest, jak szybko dzielnica zmieniała swoje oblicze. Jeszcze niedawno w miejscach dzisiejszych chodników pracowicie ciągnęła wagony parowa ciuchcia, zwana samowarkiem.

Niezrealizowane plany

Już wcześniej na stronę www.issuu.com trafiły książki, których drukowany nakład został wyczerpany.

Pierwszą z nich jest "Realizm socjalistyczny w Warszawie". Traktuje ona o architekturze i urbanistyce pierwszych powojennych lat stolicy. Rdzeniem tej książki są tygodniki "Architektura" i "Stolica", które dokumentowały zmiany, zachodzące w powstającym z gruzów mieście. Zobaczymy tu więc ludzi przerzucających rękami cegły na drewniane wozy, nieprawdopodobne plany i makiety budynków, które stanąć miały w reprezentacyjnych punktach Warszawy czy detale Pałacu Kultury i Nauki.

Setki starych neonów

Najważniejszym atutem kolejnej książki "Neony. Ulotny ornament warszawskiej nocy" z pewnością są zdjęcia. Zamieszczono w niej można 202 archiwalne, czarno-białe fotografie i 80 barwnych, współczesnych.

Wszystkie wydawnictwa, ze szczegółowymi opisami, znaleźć można na stronie Fundacji Hareditas.

Dostęp do książek zamieszczonych w internecie jest bezpłatny.

wp/b/roody