Książki na Narodowym. Ruszają rekordowe targi

Warszawa

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plStadion Narodowym

Startują V Warszawskie Targi Książki. Na Stadionie Narodowym zaprezentuje się ponad 700 wydawców. Poza spotkaniami z autorami i panelami dyskusyjnymi, na odwiedzających czekają konkursy, Rodzinny Weekend z Książką i atrakcje dla najmłodszych - m.in. bicie rekordu Guinnessa w kolorowaniu.

Targi w dniach 22 - 25 maja będą rekordowe pod względem liczby wystawców - do Warszawy przyjedzie ich ponad 700, z Polski i 22 innych krajów. W Warszawie gościć będzie też około 650 autorów. Po raz pierwszy w stolicy pojawią się wystawcy z Turcji i Meksyku.

Równolegle będą się odbywać Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.

Targi już po raz drugi odbędą się na Stadionie Narodowym.

Bralczyk, Czubaszek, Wajda

Stoiska zlokalizowane będą na wewnętrznej promenadzie i w galerii Stadionu Narodowego. Tam będą się też mieścić atrakcje dla dzieci. Spotkania i dyskusje odbywać się będą z kolei w salach Centrum Konferencyjnego Stadionu Narodowego oraz na scenie głównej – Kanapie Literackiej.

W tym roku po raz pierwszy niektóre imprezy targowe odbywać się będą także na płycie stadionu.

Lista gości liczy ponad 650 autorów. Są wśród nich m.in. Jerzy Bralczyk, Maria Czubaszek, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Kasdepke, Joanna Kulmowa, Mariusz Szczygieł, Andrzej Wajda, Adam Wajrak, Józef Wilkoń.

Podczas otwarcia targów wręczona zostanie nagroda Fundacji Kultury Polskiej "Za promocję polskiej książki w Świecie". Jej laureatem został tłumacz literatury polskiej na język turecki dr Osman Firat Bas. Poznamy też tytuły książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz laureatów nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną i nagrody "Przecinek i kropka" dla książek dziecięcych.

W piątek podręczniki, w sobotę reportaże

23 maja pod patronatem PAN odbędą się "Spotkania z nauką – Wszechnica PAN" z udziałem m.in. Michała Kleibera, Karola Myśliwca, Jerzego Bralczyka oraz zostaną wręczone nagrody za najlepsze książki akademickie i naukowe.

W sobotę odbędą się spotkania autorskie z tegorocznymi finalistami nagrody im. Kapuścińskiego.

Dla najmłodszych

Program atrakcji dla dzieci jest bardzo rozbudowany - maluchy, które przyjdą na targi w przebraniu Kaczora Donalda czy innych postaci z popularnych komiksów czekają nagrody. Za najlepsze przebranie za Asteriksa i Obeliksa czeka nagroda - wyjazd do Parku Asteriksa pod Paryżem. Będzie tez degustacja tortu, warsztaty rysowania, konkurs dubbingu i próba pobicia rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki. Organizatorzy zapraszają też na spotkanie Stowarzyszenia Niesparowanych Skarpet i turniej podnoszenia konia.

Warszawskim Targom Książki towarzyszyć będzie Festiwal Komiksowa Warszawa, podczas którego będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i świata.

PAP, kś/r