Kryzys w kulturze

Warszawa

sxc.huKryzys w kulturze

Muzeum Sztuki Nowoczesnej z nową siedziba teatru TR Warszawa, Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego w dawnej hali MPO oraz gmach orkiestry Sinfonia Varsovia miały być sztandarowymi inwestycjami kulturalnymi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Okazały się jej najbardziej spektakularnymi porażkami.

Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej autorstwa Christiana Kereza został wyłoniony w 2007 roku. Przez kilka lat ewoluował i dojrzewał, aby w 2012 roku… zostać ostatecznie pogrzebanym. Miasto zapowiedziało kolejny międzynarodowy konkurs architektoniczny, co odsuwa wizję budowy placówki w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Problemy muzeum oznaczają także kłopoty dla TR Warszawa, ponieważ w budynku na placu Defilad planowano również jego siedzibę. Obecną przy ul. Marszałkowskiej, teatr kierowany przez Grzegorza Jarzynę, będzie musiał opuścić, ponieważ budynek wróci wkrótce w ręce spadkobierców. Ratusz nie był zainteresowany jej wykupem, dlatego dyrekcja TR podjęła desperacką decyzję, że spróbuje ją odkupić sama. Zapowiedziano publiczną zbiórkę i szereg działań marketingowych, które mają przynieść 5 mln zł.

Z problemami lokalowymi boryka się także Krzysztof Warlikowski, prawdopodobnie najbardziej znany i ceniony w świecie polski reżyser teatralny. Jego Nowy Teatr miał od 2011 roku działać w kompleksie kulturalnym przy Madalińskiego. Projekt architektoniczny jest gotowy od kilku lat, trafił jednak do zamrażarki. Dlaczego? Najpierw MPO nie kwapiło się do wyprowadzki z zajmowanej hali, a potem pojawił się problem z finansowaniem. W 2012 ostatnie śmieciarki wyjechały wreszcie z bazy przy Madalińskiego, ale 10 mln zł, które ratusz zaplanował na tę inwestycję, to kropla w morzu potrzeb. Tylko pierwszy etap - adaptacji głównej hali - ma kosztować 6 razy więcej.

Pod znakiem zapytania stoi też realizacja siedziby innej wizytówki stolicy - orkiestry Sinfonia Varsovia. Spektakularny projekt gmachu przy ul. Grochowskiej Thomasa Puchera wyłoniono w konkursie w 2010 roku, ale do dziś nie wyszedł poza etap wizualizacji. Ratusz tłumaczy, się brakiem pieniędzy i czeka na kolejny budżet Unii Europejskiej. Brak umowy z architektem blokuje jakiekolwiek poważne prace w budynku, w którym urzęduje dziś orkiestra (wraz z nowa sala koncertową ma on być częścią większego kompleksu). W 2013 muzycy i melomani mogą spodziewać się, tylko najwyżej namiotu-pawilonu, który ma być tymczasową sala koncertową.

Symboliczne dla stosunku władz miasta wobec kultury było zamknięcie trzech teatrów mieszczących się w Pałacu Kultury i Nauki na czas Euro2012. Ofiarą mistrzostw Europy w piłce nożnej padł także Warsaw Challange. Pieniądze na organizację hiphopowego festiwalu urzędnicy postanowili bowiem przesunąć na strefę kibica. Ludzie sztuki wytykali, że miasto zamiast wykorzystać piłkarską imprezę do promocji warszawskiej kultury, postanowiło ją schować.