Krytyka wciąż walczy o lokal. Karnowscy już odpadli

Warszawa

Lokal przy placu Grzybowskim

Z czternastu zostały tylko cztery. Władze Śródmieście skreśliły z powodów formalnych dziesięć organizacji, które starały się o lokal przy placu Grzybowskim. Odpadło mi.n. stowarzyszenie braci Karnowskich. Zostały Krytyka Polityczna, Fundacja Shalom, Dobra Karma i Centrum Adama Smitha.

Lokal po restauracji Menora przy placu Grzybowskim to 370 metrów kwadratowych w samym centrum miasta. Jest "do wzięcia" za bezcen. Zainteresowanie było więc duże. Do walki o nie stanęło 14 różnych światopoglądowo stowarzyszeń. Po pierwszym etapie z dalszej rywalizacji o lokal odpadło 10 instytucji, wszystkie ze względów formalnych.

Odwołania nie będzie

Wśród odrzuconych znalazło się Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Społecznej im. Jana Liszewskiego. Organizacja powołana przez środowisko portalu wpolityce.pl. Przewodzi jej Jacek Karnowski.

Konserwatyści rywalizowali o lokal m.in. ze środkowiskiem Krytyki Politycznej, które według nich cieszy się specjalnymi względami urzędników.

Krytyka została w grze, a Stowarzyszenie odpadło. Przedstawiciele dzielnicy zapewniają jednak, że nikogo nie faworyzowali:

- Stowarzyszenie nie załączyło statutu, czyli jego oferta nie była zgodna z wymogami regulaminu. To był warunek konieczny, który trzeba było spełnić, by wniosek był dalej rozpatrywany i przekazany do zaopiniowania merytorycznego. Regulamin nie przewiduje uzupełniania wniosku – tłumaczy Krzysztof Czubaszek, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji dla dzielnicy Śródmieście.

Chodzi o paragraf 5 regulaminu: "Do Propozycji należy obowiązkowo załączyć: Kopię aktualnego wypisu z KRS lub innego odpowiedniego rejestru oraz kopię statutu Wnioskodawcy"

Regulamin również nie przewiduje trybu odwoławczego od tej decyzji.

"Mamy pod wiatr"

- Jeżeli ktoś dołącza numer KRS to znaczy, że ma też statut. To jest administracyjny kruczek. Być może dostarczyliśmy pretekstu urzędnikom. Nie od dziś wiadomo, że mamy pod wiatr. Jednak nie poddajemy się, będziemy startowali w innych konkursach. Oczywiście przed złożeniem oferty czytaliśmy regulamin – komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Karnowski, który od nas dowiedział się, że jego stowarzyszenie odpadło z rywalizacji.

W konkursie zostało 4 finalistów

Do dalszej walki o lokal przeszły 4 instytucje: - Stowarzyszenie "Dobra Karma", Fundacja Shalom, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (obecnie prowadzi Nowy Wspaniały Świat) i Centrum im. Adama Smitha.

Zwycięzca będzie mógł wynająć lokal po preferencyjnej cenie (ok. 12 - 15 zł za metr kwadratowy), jednocześnie będzie musiał się zobowiązać do tego, że w drugim i trzecim roku użytkowania lokalu wyłoży na kulturę po 100 tysięcy złotych.

W tym konkursie licytacji na wysokość czynszu nie będzie. To urzędnicy mają wybrać tego, kto przedstawi najciekawszy pomysł na lokal. Władze dzielnicy mają ocenić programy. Zapowiadają, że zaproszą również ekspertów z dziedziny szeroko rozumianej kultury. Ich opinia ma pomóc urzędnikom wybrać najemcę z finałowej czwórki. Nazwiska osób, które będą miały wpływ na wybór wciąż nie są jeszcze znane.

Urzędnicy próbowali wcześniej wystawiać lokal w zwykłym konkursie. Nie było na niego chętnych.

band/par