"Krytyka Polityczna" zostaje (na razie) na Nowym Świecie

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Władze Śródmieścia nie wyrzucą z lokalu "Krytyki Politycznej". - Chcemy wyjaśnić rozbieżności na poziomie faktów. Na razie nie ma mowy o rozwiązywaniu umowy najmu kawiarni Nowy Wspaniały Świat – mówi burmistrz dzielnicy.

Sprawa ewentualnej eksmisji kawiarni Nowy Wspaniały Świat podgrzała atmosferę poniedziałkowej sesji rady dzielnicy. - To siedziba bandytów napadających na Polaków. Natychmiastowa eksmisja! – pokrzykiwała jedna z mieszkanek jeszcze przed rozpoczęciem sesji.

Rozstrzygnąć fakty

Emocje mieszkańców i niektórych radnych studził burmistrz dzielnicy. - Z jednej strony mamy doniesienia internetowe, jakoby niemieckich bojówkarzy zaprosiła "Krytyka Polityczna", a z drugiej strony Michał Sutowski, związany z "Krytyką Polityczną" oficjalnie odcina się od tych doniesień – mówi Wojciech Bartelski. – My musimy ustalić, czy najemca lokalu złamał zawarte w umowie ustalenia. Nie możemy kierować się emocjami, więc na razie nie ma mowy o wypowiadaniu najmu lokalu Nowy Wspaniały Świat – podkreśla.

Burmistrz Wojciech Bartelski zapowiedział podczas sesji, że zarząd dzielnicy zwróci się o informacje dotyczące piątkowych zajść do policji, straży miejskiej, najemców lokalu oraz członków grupy rekonstrukcyjnej, która została tego dnia zaatakowane na ul. Nowy Świat.

- Kiedy otrzymamy oficjalne wyjaśnienia na piśmie, wówczas rozważymy dalsze kroki. Na dziś tematu w świetle prawa nie ma - mówi.

PiS: dali azyl bojówkarzom

W siedzibie "Krytyki Politycznej" 11 listopada zabarykadowała się grupa niemieckich bojówkarzy Antify. Z Nowego Wspaniałego wyprowadziła ich policja. Trafili na komendę przy Wilczej. Łącznie w Nowym Świecie zatrzymano 95 osób, głównie obcokrajowców.

Jak mówił wówczas rzecznik KSP, Maciej Karczyński, wcześniej doszło do ataku na funkcjonariuszy.

Z kolei rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski relacjonował, że zatrzymani zaatakowali Polaków świętujących niepodległość. Po interwencji policji, część z nich ukryła się w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Policjanci znaleźli tam później pałki, kastety, gaz łzawiący. - Teraz nikt się do nich oczywiście nie przyznaje - podkreślał policjant.

Po tych wydarzeniach radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się rozwiązania umowy najmu z właścicielami klubu. Wezwali też burmistrza miasta na poniedziałkowe posiedzenie rady dzielnicy, by wytłumaczył się z podjętych od piątku działań.

Lokal na trzy lata

Środowisko "Krytyki Politycznej" działa w lokalu przy ul. Nowy Świat 63 od dwóch lat. Powstała tam m.in. kawiarnia Nowy Wspaniały Świat.

Ze względu na roszczenia do nieruchomości, umowa została podpisana na 36 miesięcy. Wcześniej przez kilka lat dawna restauracja Nowy Świat stała pusta. Nie było chętnych na jej prowadzenie, więc władze Śródmieścia zdecydowały się wynająć lokal po preferencyjnych stawkach (12 zł za mkw.) organizacji, która wygra konkurs.

Niewykluczone, że umowa zostanie przedłużona na kolejne lata.

Czytaj więcej o wniosku radnych PiS

mjc/par

Pozostałe wiadomości