"Krytyka Polityczna nie miała nic wspólnego z zamieszkami"

Warszawa

fot. tvnwarszawa.pl

- Nikt z osób prowadzących klubokawiarnię Nowy Wspaniały Świat nie miał bezpośredniego związku z zamieszkami, do których doszło 11 listopada – informują śródmiejscy urzędnicy, i powołują się na informacje policji oraz prokuratury.

- Przekazane informacje od Komendy Stołecznej Policji, Prokuratury Okręgowej oraz wyjaśnienia samego Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, które prowadzi klubokawiarnię NWŚ, nie potwierdzają bezpośredniego związku między Stowarzyszeniem a zaistniałymi zdarzeniami z 11 listopada oraz wykorzystania lokalu do przygotowania zamieszek- informuje Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia. "Postępowania wyjaśniające całość wydarzeń są w toku, w związku z powyższym, jak dotychczas, nie ma podstaw do wyciagnięcie konsekwencji wobec najemców lokalu"- czytamy w informacji przekazanej przez rzeczniczkę.

PiS kontra "Krytyka Polityczna"

W połowie listopada radni PiS zażądali od władz dzielnicy, by rozwiązały umowę najmu ze Stowarzyszeniem Brzozowskiego.

Wydarzeniem, które stało się głównym zarzewiem sporu między PiS a "Krytyką Polityczną"(ich siedziba mieści się w Nowym Wspaniałym Świecie), miało miejsce podczas obchodów Święta Niepodległości. Około 100 bojówkarzy Antify najpierw starło się z grupą polskich narodowców. Niemcy zaatakowali także funkcjonariuszy policji oraz członka jednej z grup rekonstrukcyjnej. Później schronili się w lokalu Krytyki Politycznej.

Władze dzielnicy uznały, że nie mogą wyrzucić najemcy lokalu. Zwróciły się jednak do policji i prokuratury o informacje na temat zajść z 11 listopada.

Muszą pożegnać się z NWŚ

Teraz z informacjami, jakie dotarły do urzędu dzielnicy będą mogli zapoznać się radni Śródmieścia. Później dokument ma zostać omówiony na najbliższej sesji Śródmieścia, która odbędzie się za około trzy tygodnie.

Tymczasem los lokalu, w którym mieści się siedziba Krytyki Politycznej jest już przesądzony. Na początku grudnia miasto poinformowało, że nie przedłuży umowy najmu. Nieruchomość z kamienicą, w której mieści się lokal ma zostać zwrócona prawowitym właścicielom.

par//ec