Krowa na torach, powalone drzewo. Szkolą się na nowym symulatorze

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plNa nim szkolą się maszyniści

Spółka PKP Intercity pochwaliła się symulatorem jazdy pociągiem, na którym od kwietnia szkolą się maszyniści. Wśród przewidzianych scenariuszy znalazły się m.in. sytuacje, w których na tory wchodzi zwierzę albo drogę tarasuje powalone drzewo.

"Szkolenia w symulatorze mają podnieść kwalifikacje naszych maszynistów, a przez to poprawiać ich komfort jazdy oraz bezpieczeństwo w ruchu kolejowym" - czytamy w komunikacie spółki PKP Intericty.

Przeszkody na torach

W scenariuszach jazdy można ująć różne zdarzenia, np. złe warunki pogodowe, uszkodzenie hamulca, czy przeszkody w postaci powalonego drzewa czy zwierząt.

"Urządzenie może być również wykorzystane do badań pracowników, którzy brali udział w wypadkach kolejowych, szczególnie pod kątem ewentualnych zaburzeń psychomotorycznych będących skutkiem przeżytego stresu" - tłumaczą kolejarze.

Wykonawcą urządzenia jest firma Autocomp Management. Prace testowe trwały od listopada 2014 roku. Maszyniści PKP Intercity rozpoczęli szkolenia na urządzeniu w kwietniu tego roku. Ale prezentacja urządzenia odbyła się w środę.

Unijne finansowanie

Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską. Całą inwestycja pochłonęła prawie 5,4 mln zł.

su/b