Królowie, wodzowie, przełomowe bitwy. Historia Polski na wielkim muralu

Warszawa

Marcin Chłopaś / tvnwarszawa.plNajdłuższy mural patriotyczny

Ma 750 metrów długości, trzy metry wysokości i ponad 2200 metrów kwadratowych powierzchni. Mural przy ulicy Szwajcarskiej w Legionowie jest - według jego twórców - największym malowidłem patriotycznym w Europie, a może i na świecie. Oficjalne odsłonięcie w czwartek.

Malowanie ściany Narodowego Centrum Kryptologii trwało pięć tygodni.

- Byłoby o dwa tygodnie szybciej, ale trafiliśmy na słabą pogodę. Ciągle padało, a farby w takich warunkach spływają z muru - mówi Rafał Roskowiński, autor muralu. Projekt stworzył sam, w przenoszeniu go na ścianę pomagało mu dziewięciu malarzy.

400 historycznych rysunków

W trakcie projektowania dzieła powstało około 400 rysunków obrazujących kluczowe momenty z 1050-letniej historii polskiej wojskowości - od Chrztu po potyczki w Afganistanie.

- Interesuję się historią polskiego wojska, więc nie była to dla mnie trudna praca - mówi Roskowiński. - Fascynują mnie zwłaszcza detale oręża i fortyfikacji wojennych, rasy koni, wygląd żołnierzy - dodaje.

Artysta ma nadzieję, że dzięki jego pracy pojawią się nowi miłośnicy historii. - Tak wielki mural ma zachęcać do spacerów i do zainteresowania dziejami naszego kraju. Chciałbym, żeby ludzie wracając do domu zaczynali szukać więcej informacji na temat wydarzeń, które tu namalowaliśmy - opowiada Rafał Roskowiński.

Budowle, konie, dowódcy i... kibice

A namalował 49 koni, trzy twierdze, dwa galeony, polskich królów, hetmanów, generałów, oficerów i żołnierzy charakterystycznych dla danej bitwy. Dominującymi kolorami na ścianie są czarny i szary. Pojawiają się też barwy polskiej flagi. W jednym miejscu dodatkowo zielony. To obrazek poświęcony... kibicom Legii Warszawa, wkomponowany pomiędzy Operacją Market Garden z 1944 roku a bitwą pod Kielcami z 1945. Skąd ten dziwny pomysł?

- Będzie to być może chronić od wandalizmu - przyznaje autor muralu. - Poza tym Legionowo to miasto bardzo związane z Legią, a kibice mają duże zasługi we wskrzeszaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych - dodaje.

Patriotyzm w cenie

Legionowo, do spółki z Ministerstwem Obrony Narodowej, wyłożyło też pieniądze na powstanie dzieła. Całość prac kosztowała około 120 tysięcy złotych. Autorzy twierdzą, że nie są to duże pieniądze, jak na skalę dzieła.

Oficjalne odsłonięcie muralu w czwartek o 14. Będą przemówienia, wystawa pojazdów wojskowych, historyczny spacer oraz darmowa grochówka.

mś/b