Krakowskie zagrodzone przed miesięcznicą

[object Object]
Barierki na Krakowskim PrzedmieściuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Krakowskie Przedmieście i plac Zamkowy obstawiono barierkami. Wieczorem środowisko Prawa i Sprawiedliwość organizuje tam miesięcznicę smoleńską, połączoną z obchodami Święta Niepodległości. Na Trakcie Królewskim tym razem nie pojawią się Obywatele RP - zamiast kontrmanifestacji planują spotkać się na placu Defilad i upamiętnić Piotra Szczęsnego. Mieszkańcy stolicy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu.

Barierki pojawiły się w nocy z czwartku na piątek. - Są ustawione od Karowej do końca ulic, a także na placu Zamkowym - mówi Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl. Pierwsze uroczystości związane z miesięcznicą smoleńską rozpoczęły się już w piątek rano. O godzinie 8 - jak co miesiąc - w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Zaraz po niej przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty przed Pałacem Prezydenckim.

Msza i marsz

Wieczorne obchody zaczną się o godzinie 19, mszą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po jej zakończeniu (około 20.30) uczestnicy w marszu pamięci przejdą Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydenckim, gdzie tradycyjnie przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Sprzed pałacu zebrani przejdą na plac Piłsudskiego, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości. Ich uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec ponownie przemawiać ma prezes Kaczyński.

Zrezygnowali z kontrmiesięcznicy

Kontrmanifestacji dla miesięcznicy smoleńskiej nie planują tym razem Obywatele RP. Zamiast na Krakowskim Przedmieściu członkowie stowarzyszenia zamierzają spotkać się na placu Defilad - w miejscu, gdzie w połowie października podpalił się Piotr Szczęsny. Start zgromadzenia odbędzie się o godzinie 20. - Postanowiliśmy tego dnia zostawić pana Kaczyńskiego, pana Błaszczaka i "smoleńskich wyznawców" sam na sam z barierkami, które tam stawiają - tłumaczył przed dwoma dniami szef Obywateli RP Paweł Kacprzak. Podkreślił jednak, że będzie to tylko jednorazowa "demonstracyjna nieobecność".

Podczas ostatnich kilku miesięcznic Obywatele RP konsekwentnie organizowali kontrmanifestacje. Często dochodziło do przepychanek z policją, łącznie kilkadziesiąt osób usłyszało w tej sprawie zarzuty.

Utrudnienia w ruchu

W związku z uroczystościami mieszkańcy Warszawy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu. Zwłaszcza w rejonie Krakowskiego Przedmieścia i placu Piłsudskiego. Zarząd Transportu Miejskiego na swojej stronie internetowej ostrzega: "w ramowych godzinach 17.00-19.30 zamknięte dla ruchu zostaną ulice: pl. Piłsudskiego, Focha, Moliera i Wierzbowa".

Ponadto od 18 do 18.30 zamknięte dla ruchu będzie skrzyżowanie plac Piłsudskiego - Królewska. Przejazd może być utrudniony również później, w razie zablokowania ciągów komunikacyjnych przez zgromadzenia.

Autobusy będą kierowane na najbliższe trasy objazdowe. Utrudnienia dotyczą linii: E-2, 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518.

kw/PAP/b

Pozostałe wiadomości