Przygotuj się na:

LIKWIDACJA ZAWROTKI NA WĘŹLE POW Z PUŁAWSKĄ

W poniedziałek drogowcy rozpoczną likwidowanie zawrotki na węźle Południowej Obwodnicy Warszawy z Puławską. Nowa organizacja ruchu będzie funkcjonować przez pół roku.

Krakowskie pełne palemek

Najnowsze

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plNiedziela Palmowa na Krakowskim

Msze święte, procesje z palmami i przedświąteczne kiermasze - trwa niedziela palmowa w stolicy.

Przed kościołem świętej Anny na Krakowskim ludzie od rana kupują palemki. O godzinie 12.00 rozpoczęła się tam główna Msza święta. Przeszła procesja z palmami.

- Co roku święcimy palmy w kościele świętej Anny - mówiły warszawianki, które spotkaliśmy przed świątynią. - Potem, jeśli pogoda dopisze, spacer. Ewentualnie ciastko. Pogoda tym razem nie dopisała, ale spotkanie jest. Jak zawsze - opowiadały.

Ręcznie robione albo kupne

Uroczystości odbywają się we wszystkich warszawskich parafiach.

Na przykład w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze na mszach było tłoczno, a palemki ludzie kupowali prosto z kartonów czy składanych stoliczków. Cześć osób przyszła jednak z własnoręcznie wykonanymi ozdobami.

A po czym poznać idealną palemkę? Po kolorach, baziach, kwiatkach, bukszpanie - odpowiedzi wiernych na to pytanie były bardzo różne.

Coraz bliżej święta

Dziś Niedziela Palmowa, która w Kościele katolickim kończy Wielki Post i rozpoczyna Wielki Tydzień - okres upamiętniający ukrzyżowanie i śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm.

Niedziela Palmowa w kalendarzu chrześcijańskim jest świętem ruchomym, przypada na siedem dni przed Wielkanocą. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa - świąt wielkanocnych.

Podziel się jajkiem już w Niedzielę Palmową

Dziś można też pomóc biednym, przekazując w kilkunastu kościołach w Warszawie i w jednym konstancińskim świeże jajka. To akcja Banku Żywności. Czytaj więcej: TU ODBYWAJĄ SIĘ ZBIÓRKI.

Wielkanocne Kiermasze

Do Domu Polonii w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 64) warto wybrać się na wystawę-kiermasz stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Atrakcją wystawy są m.in. palmy wileńskie, które wyróżniają się bogactwem barw, wielością roślin, smukłością i różnorodnością w kształcie, wykonane są ze zbieranych na jesieni traw, kwiatków i mchów, układanych w artystyczne kompozycje.

Cały czas trwa również Jarmark Wolski na ulicy Chłodnej. Można tu kupić tradycyjne kiełbasy, sery, wędliny, a także pieczywo. Jarmark przy Chłodnej potrwa do 7 kwietnia.

Kiermasz Wielkanocny został też po raz pierwszy na Żoliborzu. 14 stoisk z regionalnymi wyrobami spożywczymi, artystycznymi i pamiątkarskimi zlokalizowanych zostało na Placu Wilsona między ulicami Krasińskiego i Mickiewicza (po stronie kina "Wisła"). Czynny będzie do 6 kwietnia. Codziennie w godz. 11:00 - 20:00.

PAP/band//mz