Krakowska firma zaprojektuje Szpital Południowy

Warszawa

| architizer.com, Wallpaper, tvn24.plTVN Warszawa

Szpital Południowy zaprojektuje krakowska firma Biuro Konsultingowe Rozwoju Budownictwa Służby Zdrowia PROMEDICON – dowiedziała się TVN Warszawa. Oferta, jaką firma zaproponowała, opiewa na kwotę 2 mln 799 tys. brutto.

- To była najniższa cena spośród dziewięciu ofert, jakie wpłynęły do nas - informuje Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Jak dodaje, cena i doświadczenie firmy były głównymi kryteriami przy rozstrzygnięciu przetargu.

Jeszcze dziś miasto ma ogłosić oficjalnie wyniki przetargu. Jeżeli w ciągu 10 dni do Krajowej Izby Odwoławczej nie wpłyną żadne protesty, w połowie lutego zostanie podpisana umowa ze zwycięską firmą. Ta będzie miała 22 miesiące na zrobienie projektów.

Firma PROMEDICON wcześniej zaprojektowała m.in. nową siedzibę dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu.

Na początek 3 wizje

W pierwszej kolejnośći zwycięzca będzie musiał przygotować trzy wizje szpitala (będzie miał na to 100 dni). - Będą zaprezentowane m.in od strony architektonicznej, ale najistotniejsza jest funkcja budynku. Spróbujemy znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadało lokalizacji - mówił w studiu "Miejskiego Reportera" Paweł Barański. - Nie wykluczamy, że część, to będą rozwiązania modułowe - dodaje.

Jak zapewnił dyrektor, szpital można budować na wyznaczonej działce. - Mamy decyzję o lokalizacji celu publicznego. W razie wątpliwości mamy inne służby miejskie, które ewentualne sprawy majątkowe mogą wyjaśnić - tłumaczył Barański.

Gotowy za cztery lata

Lecznica ma mieć 250 łóżek i podziemny parking. Planowana wielkość szpitala wynosi 15 tys. metrów kwadratowych. W planach są oddziały: chirurgii ogólnej, położniczo-ginekologiczny, dziecięcy z neonatologią, wewnętrzny, OIOM i szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów. Szpital ma być gotowy do 2015 roku, stanie u zbiegu u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi. Miasto zarezerwowało na jego budowę 224 mln zł.

Niespełnione obietnice

Budowę nowego szpitala na Ursynowie zapowiadano już wiele lat temu. Powstanie lecznicy przy Centrum Onkologii planował jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą. To także jedna ze sztandarowych inwestycji, które zapowiadała Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim programie wyborczym z 2006 roku. Lecznica miała zacząć działać w 2011 roku.

OFERTY W PRZETARGU NA ZAPROJEKTOWANIE SZPITALA:

1. ARCH-DECO Sp. z o.o.

- cena brutto 3.970.000,00 zł

2. Zespół Projektowo-Inwestycyjny KONTRAPUNKT V – PROJEKT Aleksander Mirek

- cena brutto 4.196.800,00 zł

3. "WARS" Pracownia Architektoniczna Tomasz Mach

- cena brutto 6.494.400,00 zł

4. Buro Happold Polska Sp. z o.o. Heinle Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o.

- cena brutto 11.062.989,00

5. VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH & Co KG reprezentowana przez VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH z siedzibą w Wiedniu

- cena brutto 3.741.437,00 zł

6. Biuro Konsultingowe Rozwoju Budownictwa Służby Zdrowia "PROMEDICON"

Spółka z o.o. - cena brutto 2.799.849,00 zł

7. OPEN ARCHITEKCI Sp. z o.o. oraz Autorskie Pracownie Projektowe UNIMED Agnieszka Królik i Lech Królik Spółka Jawna

- cena brutto 8.498.000,00 zł

8. Konsorcjum firm: Sudop Polska Sp. z o.o. oraz Sudop Praha a.s.

- cena brutto 8.906.000,00 zł

9. OVE ARUP & Partners International Limited OVE ARUP & Partners International Limited Sp. z o.o. - cena brutto 7.626.000,00 zł

par