Kradną "na podsiad" i "na kosę". Nie daj się złowić!

Warszawa

ZTM"Nie daj się złowić na święta"

Działają na "podsiad", "mijankę", czy "przewieszkę" – szczególnie aktywni są w okresie przedświątecznym. Przed kieszonkowcami, którzy grasują w komunikacji miejskiej ostrzega Zarząd Transportu Miejskiego. Partnerem medialnym akcji "Nie daj się złowić na święta" jest portal tvnwarszawa.pl.

- Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas zwiększonej aktywności kieszonkowców, którzy wykorzystując nasze roztargnienie, a często również nieuwagę dokonują kradzieży – przypomina Konrad Klimczak z biura prasowego ZTM. - Dlatego corocznie Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji przypominają warszawiakom o konieczności zachowania zwiększonej ostrożności – dodaje.

Robotnik, tycer, świeca i konik

W Punktach Obsługi Pasażerów ZTM i taborze pojawiły się już specjalne plakaty z poradami, na co trzeba zwrócić uwagę w tramwaju, autobusie czy metrze. Również policjanci podróżują komunikacją miejską i identyfikują kieszonkowców.

Jak działają złodzieje? Przeważnie w grupach, w których każdy ma określoną rolę. "Robotnik" dokonuje kradzieży i zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy. "Tycer" typuje przyszłą ofiarę, zasłania robotnika i jego rękę. "Świeca" prowadzi obserwację i rozpoznaje przebywających w rejonie kradzieży policjantów. Natomiast "konik" przyjmuje od robotnika skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

A jakimi sposobami okradają?

- "na podsiad" – podczas wsiadania i wysiadania ze środków transportu miejskiego,

- "na mijankę" – w dużym tłoku, mijając się ze stojącymi lub przechodzącymi obok osobami,

- "na przewieszkę" – wykorzystując elementy garderoby przewieszone przez rękę do ukrycia faktu kradzieży,

- "na kosę" – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę.

ZTM zachęca pasażerów do przestrzegania kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

- Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą.

- Nie eksponuj zawartości portfela.

- Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.

- Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.

- Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

ran/b