Najnowsze

Kradli "na policjanta CBŚP". Najmłodszy zatrzymany ma 13 lat

Najnowsze

ShutterstockOszustwa "na wnuczka" i "policjanta"

Policjanci z Ochoty zatrzymali siedmiu nieletnich podejrzanych o współudział w dokonaniu oszustw metodą "na policjanta CBŚP". Operacyjni z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu oraz wydziału do spraw nieletnich i patologii ustalili, że nastolatkowie w wieku 13-16 pełniąc rolę tak zwanych "odbieraków", wyłudzali pieniądze na terenie całej Warszawy.

Jak w większości przestępstw metodą "na policjanta" i w tym przypadku wszystko zaczęło się od telefonu osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji na numer telefonu stacjonarnego pokrzywdzonej.

Rozmówca w słuchawce zapytał 82-letnią mieszkankę Ochoty, dlaczego nie zgłosiła się na komendę. Powiedział, że zostało wysłane wezwanie do stawiennictwa i policjanci mają potwierdzenie jego odbioru. "Funkcjonariusz" poprosił, aby kobieta nie rozłączając połączenia, zadzwoniła na numer alarmowy 112 i porozmawiała z nadzorującym postępowanie "prokuratorem okręgowym".

Ten poinformował 82- letnią mieszkankę Ochoty, że prowadzone jest śledztwo w sprawie grupy przestępczej, która kradnie pieniądze z kont bankowych. Z relacji oszusta wynikało, że akcja ma na celu uratowanie pieniędzy oraz zdemaskowanie i zatrzymanie przestępców.

Duża część oszczędności

Fałszywy policjant polecił kobiecie, aby poszła do banku i pobrała część oszczędności, a następnie pozostawiła je we wskazanym miejscu. Starsza kobieta przekonana, że bierze udział w policyjnych działaniach, udała się do banku, aby zrobić to, co jej polecono. Po wyjściu z placówki, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zostawiła 30 000 złotych w koszu na śmieci. Po kolejnym telefonie fałszywego policjanta 82-latka ponownie udała się do placówki bankowej, gdzie również zamierzała wypłacić pieniądze. Czujny pracownik banku zorientował się, że starsza kobieta może paść ofiarą oszustów i powiadomił policję. Funkcjonariusze z Ochoty od razu zajęli się tą sprawą.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu oraz wydziału ds. nieletnich i patologii w trakcie prowadzonych czynności operacyjnych uzyskali informację, że na terenie Warszawy działa grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą "na policjanta" zlecająca "werbownikom" pozyskiwanie jako "odbieraków" osoby małoletnie.

W ciągu kilku dni ochoccy policjanci zatrzymali siedmiu nieletnich, którzy na terenie Warszawy odbierali pieniądze od oszukanych osób. Gotówka była wrzucana w umówionym miejscu do koszów na śmieci. Za taką przysługę "odbierak" zawsze dostawał pewną kwotę pieniędzy.

W związku z dokonanymi oszustwami w okresie od sierpnia do października na terenie Warszawy Sąd Rodzinny i Nieletnich zastosował wobec nastolatków środek tymczasowy w postaci trzymiesięcznego pobytu w schronisku dla nieletnich.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Funkcjonariusze z KRP Warszawa III przypominają, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że osobą kontaktującą się nie jest członek rodziny lub prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust należy natychmiast powiadomić policję– dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 lub 112.

[object Object]
Była metoda "na wnuczka", teraz "na policjanta"TVN24
wideo 2/4

mp/mś

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości