Koszulka na kolumnie Zygmunta, konserwator wszczął kontrolę

Warszawa

TVN24Kolumna Zygmunta z koszulką

Koszulka z napisem "konstytucja" na kolumnie Zygmunta przykuła uwagę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Urząd Jakuba Lewickiego zaczął kontrolę w tej sprawie.

"Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że zawieszenie koszulki na zabytkowej kolumnie Zygmunta III na placu Zamkowym w Warszawie odbyło się bez wiedzy i zgody konserwatora zabytków. Urząd podjął już działania kontrolne w tej sprawie" - poinformowała na stronie internetowej urzędu Agnieszka Żukowska, rzeczniczka wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Pytana przez nas o szczegóły, powiedziała jedynie, że "zawiadomienie zostało przesłane do ratusza, jako strony postępowania".

Niedzielna demonstracja

Koszulka z napisem "konstytucja" pojawiła się na kolumnie Zygmunta w niedzielę po proteście Komitetu Obrony Demokracji. Jego uczestnicy przeszli z placu Powstańców Warszawy na plac Zamkowy.

Po godzinie 16.30 kilkaset osób, z których wiele również było ubranych w podobne koszulki, obserwowało podnośnik, na którym dwóch mężczyzn zostało wyniesionych do pomnika Zygmunta III Wazy.

Manifestujący chcieli ubrać pomnik już wcześniej, ale powstrzymała ich policja. Policjanci mówili, że muszą ustalić, czy na pewno jest zgoda, by podnośnik stanął przy Kolumnie Zygmunta. Po kilkudziesięciu minutach uzyskali potwierdzenie i akcję można było zacząć.

Koszulka wciąż wisi

- Ta koszulka nie przypomina koszulki z krótkimi rękawami. Jest specjalnie uszyta na ten pomnik, który jest pokaźnych rozmiarów. Jest uszyta na miarę - relacjonowała Agata Adamek, reporterka TVN24. Koszulkę nazwała "płachtą białego materiału". - Pomnik w Warszawie jest chyba największym, na którym pojawi się koszulka z napisem "konstytucja". Wcześniej były takie koszulki, ale na mniejszych pomnikach.

W środę przed południem koszulka wciąż wisiała na pomniku.

O demonstracji KOD pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w niedzielę:

Kanał Video (Manifestacja/KOD/konstytucja/16 września): 27120

ran/pm