Koszmarna płaskorzeźba Szewińskiej. "Przypomina Kopernika"

Warszawa

TwitterTablica Ireny Szewińskiej

Szkoła w podwarszawskich Łomiankach chciała upamiętnić swoją patronkę Irenę Szewińską, ale ewidentnie coś poszło nie tak. Płaskorzeźba, jaką umieszczono na pamiątkowej tablicy, przypomina karykaturę wybitnej lekkoatletki.

"Jestem za stawianiem pomników Szewińskiej i nazywaniem Jej imieniem ulic. Powoli jednak skłaniam się ku pomysłowi, że zagłosuję na tych, którzy zrobią coś ze stanem polskiego rzeźbiarstwa" – napisał na Twitterze dziennikarz Michał Majewski i wstawił zdjęcia przedstawiające kontrowersyjną tablicę upamiętniającą sportsmenkę.

Posypała się fala krytyki.

- Kto? Kto to zrobił? – pisał jeden z komentujących.

- Jedyna nadzieja, że II C na plastyce – odpowiedział Majewski.

Pojawiły się też komentarze, że rzeźba przypomina Kopernika.

Kontrowersyjna tablica

Irena Szewińska to najbardziej utytułowana polska lekkoatletka w historii. Była siedmiokrotną medalistką olimpijską, rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach.

Na co dzień mieszkała w gminie Łomianki, gdzie wspierała młodych sportowców w zawodach lekkoatletycznych. Szkoła Podstawowa numer 2 postanowiła przyjąć patronat Szewińskiej. W październiku odbyła się uroczystość, nagraniem z wydarzenia pochwalił się urząd gminy.

- Pani Irena Szewińska była naszym promieniem światła, naszym promieniem życia – mówił podczas uroczystości ówczesny burmistrz Tomasz Dąbrowski.

- Jesteśmy dumni – przemawiali uczniowie.

W uroczystości wzięli udział bliscy sportsmenki. To właśnie wtedy odsłonięto tablicę Szewińskiej.

Zmarła w Warszawie

Wybitna lekkoatletka zmarła 29 czerwca w szpitalu w Warszawie w wieku 72 lat. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

10 listopada na placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego:

Odsłonięcie pomnika na placu Piłsudskiego"Fakty" TVN
wideo 2/8

kz/ec