"Kosmiczne" wiaty na początku 2011 roku

Warszawa

| bokser.org, tvn24.plfot

W pierwszym kwartale 2011 roku na przystankach Metro Ratusz oraz Park Praski pojawią się nowoczesne wiaty. – Na takie perełki trzeba poczekać – przekonują przedstawiciele Tramwajów Warszawskich i zdradzają ciekawostki dotyczące "kosmicznych" przystanków.

- Konstrukcja wiat jest szykowana ze specjalnie walcowanych rur o grubości 3 centymetrów każda. Są robione na zamówienie, są specjalnie gięte. Przecięcie takiej rury trwa godzinę, a jej zespawanie aż 12 godzin – zdradza Teresa Kotwicka ze spółki Tramwaje Warszawskie.

- Wszystkie wiaty będą w sumie składać się z kilkuset takich rur, więc przygotowanie konstrukcji jest bardzo czasochłonne – tłumaczy i dodaje, że wiaty staną w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Termin, który mija 30 stycznia będzie nieco opóźniony - mówi.

"Kosmiczne" wiaty

Spółka Tramwaje Warszawskie 19 października podpisała umowę na wykonanie nietypowych wiat.

Nietypowe wiaty będą miały stalową konstrukcję pokrytą szkłem. Pierwszy raz w Warszawie zadaszenia będą posiadały specjalne podświetlenie, które będą podkreślały bryłę tych obiektów. Pod zadaszeniami znajdą się siedziska z podłokietnikami. Przystanki będą także przygotowane do instalacji Systemu Informacji Pasażerskiej.

Długość zadaszeń na przystanku Metro Ratusz Arsenał będzie wynosić ok. 45 m a na przystanku Park Praski ok. 33 m i została uzgodniona ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków oraz z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego (Wydziałem Estetyki i Przestrzeni Publicznej).

Koszt inwestycji to 7 milionów złotych.

bf/par