"Kościół ma podnosić człowieka współczesnego z grzechów i smutku"

Warszawa

TVN 24Uroczysta suma wielkanocna

- Kościół Jezusa Chrystusa jest powołany do podnoszenia człowieka współczesnego z grzechów, smutków i braku nadziei - mówił w homilii podczas uroczystej sumy wielkanocnej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Uroczysta msza św. wielkanocna została odprawiona w Bazylice Archikatedralnej św. Jana w Warszawie. Oprócz kardynała Nycza uczestniczyli w niej biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski i Piotr Jarecki, wielu duchownych i kleryków. Rozpoczęła ją uroczysta procesja.

- Kościół Jezusa Chrystusa jest powołany do tego samego, co czynili apostołowie wtedy, gdy Chrystus umarł i zmartwychwstał. Wtedy kiedy uwierzyli, że nic się nie skończyło, a wszystko się zaczęło. Jest powołany do podnoszenia człowieka współczesnego z grzechów, smutków, braku nadziei. Jest powołany do tego, by nieść orędzie o zbawieniu; orędzie wielkanocne całemu współczesnemu światu - powiedział kard. Nycz.

Nie tylko "non possumus"

Dodał, że Kościół nie może się kierować jedynie zasadą "non possumus" (z łac. nie możemy; forma, którą stosuje Kościół wobec żądań świeckich, które ocenia, jako nie do przyjęcia - PAP).

- Kościół go używa i będzie używał, tak jak to czynił w swoim czasie Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, ale to nie może być jedynym elementem misji Kościoła - powiedział metropolita warszawski.

- Gdyby się na tym Kościół zatrzymał, zaprzepaściłby najważniejszą sprawę, jaką jest przepowiadanie słowem i świadectwem życia Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego - zaznaczył i dodał, że z tej perspektywy człowiek inaczej patrzy na wszystkie swoje sprawy.

Wielkanocna refleksja

Kardynał mówił też, że we współczesnym, zlaicyzowanym świecie coraz więcej jest ludzi poszukujących niż zadomowionych w Kościele. Szukał w homilii odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Według niego, być może niektórzy zadomowili się w Kościele za płytko albo wręcz odwrotnie - tak bardzo, że zamknęli się na świat - z wygody czy z pozycji jedynego posiadacza prawdy. - To są pytania do wielkanocnej refleksji - podkreślił kard. Nycz.

Niedziela Wielkanocna jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Jest też pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele katolickim, obchodzonym od czasów apostolskich.

Dla chrześcijan zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

Related content

PAP/kś/b