Najnowsze

"Osiągnęliśmy pełną gotowość, mamy kadrę i sprzęt". Szpital na Narodowym wznawia działalność

Najnowsze

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Niedzielski o uruchomieniu szpitala na Narodowym: największym problemem jest znalezienie personelu
TVN24Niedzielski o uruchomieniu szpitala na Narodowym: największym problemem jest znalezienie personelu

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży poinformował, że jeszcze w czwartek "wznowi działanie i przyjmie pierwszych pacjentów" szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Jeszcze w środę minister zdrowia Adam Niedzielski podawał, że uruchomienie placówki dla chorych na COVID-19 "to kwestia dni". Tłumaczył, że problemów nastręczała rekrutacja personelu.

O wznowieniu działalności szpitala wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował na Twitterze. Błażej Poboży napisał, że o 17 szpital przyjmie pierwszych pacjentów i podziękował za zaangażowanie pracownikom i szefostwu szpitala przy Wołoskiej. "Osiągnęliśmy pełną gotowość, mamy kadrę i sprzęt" - dodał Poboży.

Minister zdrowia mówił o problemach ze "znalezieniem personelu"

Adam Niedzielski na pytanie, czy szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony w czwartek, odparł, że "proces jego przygotowania trwa już od jakiegoś czasu, a sygnał dotyczący uruchomienia został wydany dwa tygodnie temu".

- W tej chwili nie wiem, czy zaawansowanie prac pozwala na uruchomienie go jutro, ale jest to kwestia dni i wbrew pozorom nie jest to problem związany z infrastrukturą stadionu, ale największym problemem jest znalezienie personelu i to warunkuje moment uruchomienia, bo nie chodzi o to, żeby uruchomić pustą salę - powiedział minister zdrowia podczas środowej konferencji.

Poinformował też, że łóżka będą uruchamiane modułami. - Moduły mają 26 łóżek, więc zaczynamy od mniejszych liczb i w miarę wypełniania uruchamiamy kolejne - wyjaśnił Niedzielski. 

O wydaniu polecenia utworzenia tymczasowego szpitala covidowego na stadionie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował 16 listopada. "Wojewoda Mazowiecki wydał polecenie dla Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie ws. utworzenia od 25 listopada br. 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 10 respiratorowych - w szpitalu tymczasowym zlokalizowanym na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie" - komunikował ponad tydzień temu zespół prasowy wojewody.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Przygotowania do otwarcia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym (zdjęcia z 17 listopada)PAP/Rafał Guz

Ponad pół miliona mieszkańców Mazowsza zakaziło się koronawirusem

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym ma znów działać od 25 listopada. Wojewoda zdecydował o utworzeniu tam 100 łóżek dla pacjentów covidowych, w tym 10 respiratorowych. Placówka powstanie na wzór tej, która funkcjonowała w tym miejscu rok temu.

Tymczasem w środę 24 listopada resort zdrowia poinformował o 5277 nowych zakażeniach koronawirusem na Mazowszu. Na terenie województwa zmarło 61 osób, które chorowały na COVID-19. Pośród nich u 49 zdiagnozowano również schorzenia współistniejące. Z dobowych raportów epidemicznych gromadzonych przez naszą redakcję od początku pandemii wynika, że od marca 2020 roku do 24 listopada 2021 roku potwierdzono już ponad 500 tysięcy infekcji SARS-CoV-2 w województwie mazowieckim.

W środę potwierdzono też najwięcej nowych zakażeń koronawirusem w Warszawie od początku pandemii. W raporcie Ministerstwa Zdrowia mowa jest o 2449 potwierdzonych infekcjach SARS-CoV-2. Środowe dane są wyższe od statystyk ze szczytu trzeciej fali pandemii, wówczas 27 marca pozytywne wyniki testów otrzymało 2329 mieszkańców Warszawy. Natomiast w czwartej fali pandemii - do wczoraj - tylko dwukrotnie przekroczona została liczba ponad dwóch tysięcy zakażeń w ciągu doby - 17 i 18 listopada.

mp/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości