Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Miasto wspiera przedsiębiorców. Nie będzie podwyżki czynszów w miejskich lokalach

Najnowsze

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przedsiębiorcy czekają na luzowanie obostrzeńTVN24
wideo 2/3
TVN24Przedsiębiorcy czekają na luzowanie obostrzeń

Rafal Trzaskowski postanowił ulżyć przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii. Stawki za lokalne użytkowe w 2021 roku nie będą waloryzowane.

- Przedsiębiorcy w dobie przedłużającej się pandemii są w coraz trudniejszej sytuacji finansowej, dlatego proponujemy im kolejne rozwiązania, które pomogą przejść przez ten trudny czas - zapowiedział cytowany w komunikacie prasowym Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy zdecydował, że mimo trudnej sytuacji budżetowej, czynsze za lokale użytkowe należące do miasta nie będą w tym roku waloryzowane.

Dotychczas waloryzacja była coroczną regułą. Stawki były korygowane "w przypadku wzrostu cen o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok ubiegły". Ten wskaźnik wzrostu za 2020 rok wyniósł 3,4 procenta.

Krótszy czas najmu

Drugą ważną zmianą wprowadzoną przez prezydenta jest możliwość krótszego niż 10 lat okresu najmu lokali użytkowych. "W przypadku lokali położonych w parterach ciągów handlowo-usługowych najem będzie możliwy np. na 3 lata, z możliwością przedłużenia. Zmiana ta jest efektem sygnałów, jakie otrzymujemy od przedsiębiorców - okres 10 lat w czasie epidemii, która niesie ze sobą trudności biznesowe i niepewność, jest za długi" - przekazał ratusz.

O szczegóły dotyczące tej kwestii poprosiliśmy rzeczniczkę stołecznego ratusza Karolinę Gałecką. Jak doprecyzowała, zmiana dotyczy pustych lokali użytkowych usytuowanych w ciągach handlowo-usługowych. Przypomniała, że do tej pory - zgodnie ze zmianami, które weszły w życie w lutym 2020 roku - mogły być one przeznaczone do najmu na 10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne okresy, w drodze przetargu lub konkursu profilowanego.

- Wprowadzono te zapisy na wniosek przedsiębiorców, aby zagwarantować stabilność prowadzenia działalności. Jednak, w związku z pandemią zauważono, że obecnie przedsiębiorcy nie są zainteresowani tak długimi umowami, z uwagi na niepewność sytuacji ekonomicznej i w ogłaszanych postępowaniach nie było zainteresowania. W związku z tym, zmieniono zarządzenie tak, aby dzielnice mogły ogłaszać w okresie pandemii, oraz do 30 dni po zniesieniu wszelkich ograniczeń, postępowania na najem na krótszy okres. W konkursie na najem lokalu jest określony jeden czas, na jaki jest lokal wynajmowany, czyli np. trzy lata – i tylko na taki okres oferty mogą być składane - wyjaśniła Gałecka.

- Wprowadzone zmiany nie dotyczą najemców, którzy wynajmują już lokale. Przy zawieraniu kolejnej umowy najemcy proponowane są umowy na okres od 5 - 10 lat, chyba, że najemca wnioskuje o krótszy okres, wtedy zawierane są krótsze umowy - dodała.

Możliwa obniżka czynszu

Jednocześnie przypomniano, że najemcy miejskich lokali użytkowych, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu na skutek wprowadzonych ograniczeń, nakazów lub zakazów związanych z pandemią, mogą cały czas korzystać z obniżenia czynszu - do 30 dni od dnia ich zniesienia. "Czasowe obniżenie czynszu przedsiębiorca może uzyskać, zwracając się do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami (ZGN), urzędu dzielnicy lub jednostki miasta wynajmującej lokal z wnioskiem o obniżkę za dany okres" - wskazali urzędnicy.

Jak wyliczył ratusz, do tej pory udzielono obniżek blisko 3500 najemcom na kwotę prawie 39,9 milionów złotych.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN