Przygotuj się na:

ZWĘŻENIE TUNELU PRZY DWORCU ZACHODNIM

Od piątku 9 kwietnia kierowcy skręcający w lewo, z Alei Jerozolimskich w stronę Żoliborza, nie przejadą środkowym pasem tunelu alei Prymasa Tysiąclecia. W związku z pracami na Dworcu Zachodnim, w najbliższy weekend nie będą też jeździć pociągi WKD. Zastąpią je autobusy.

Koronawirus w amerykańskiej szkole pod Warszawą i w przedszkolu w Ursusie

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24, MINISTERSTWO ZDROWIAMinisterstwo Zdrowia: 791 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem

Czworo uczniów American School of Warsaw zostało zdiagnozowanych z COVID-19. Nastolatkowie z grup, w których potwierdzono zakażenia, uczą się zdalnie i czekają na wyniki testów. Zakażony jest również pracownik jednego z przedszkoli w Ursusie. W piątek liczba zachorowań na Mazowszu wzrosła o kolejne 130 potwierdzonych przypadków.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 791 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej było ich w Małopolsce - 139, następnie na Mazowszu - 130 oraz na Śląsku - 104. Tego dnia nie odnotowano zgonów mieszkańców województwa mazowieckiego związanych z powikłaniami po zachorowaniu na COVID-19.

Piątek jest piątym dniem z rzędu, gdy bilans nowych zakażeń na Mazowszu wzrasta. W sierpniu o wiele częściej niż w pozostałych miesiącach pandemii liczba potwierdzanych w ciągu doby przypadków przekracza sto. W sumie obecność wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano już u 9 108 mieszkańców województwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Piątkowy spadek w stolicy

W stolicy możemy w piątek mówić o spadku nowych zakażeń. W sumie potwierdzono ich 29. Wynik ten wpisuje się jednak w sierpniową tendencję - ani razu liczba nowych zachorowań nie spadła poniżej 26.

Obecnie za ozdrowieńców uznaje się 1120 warszawiaków spośród 3266, u których od początku pandemii potwierdzono obecność koronawirusa w organizmie.

"KORONAWIRUS RAPORT. SZKOŁA" ODPOWIADA NA WASZE PYTANIA >>>

Koronawirus u uczniów American School of Warsaw

Cztery zakażenia koronawirusem zostały wykryte w niepublicznej szkole American School of Warsaw w podwarszawskiej Bielawie. Rok szkolny rozpoczął się tam 18 sierpnia. Placówka realizująca amerykańską podstawę programową zaoferowała uczniom tryb nauki hybrydowej - czyli możliwość uczęszczania na zajęcia stacjonarne bądź korzystanie z nich zdalnie. Jak podaje szkoła, po otwarciu 93 procent uczniów wybrało powrót do tradycyjnej formy nauczania. Ci, którzy powrócili, muszą stosować się do zasad bezpieczeństwa - stosować płyny odkażające do rąk, nosić maseczki i pamiętać o zachowaniu dystansu oraz podziale na wyznaczone grupy.

- Od początku wdrożone zostały protokoły bezpieczeństwa wykraczające poza wytyczne Rządu Rzeczpospolitej, w tym regularne badania przesiewowe COVID-19 dla wszystkich uczniów i nauczycieli. To badanie ujawniło trzy przypadki COVID-19. Inny przypadek został zdiagnozowany przez prywatną firmę medyczną i szkoła została powiadomiona - informuje Agnieszka Świetliczko, dyrektor marketingu i komunikacji w American School of Warsaw.

Wyjaśnia też, że trzy przypadki dotyczyły grupy gimnazjalnej, a czwarty ucznia grupy szkoły podstawowej, który jest rodzeństwem jednego z gimnazjalistów. - Wszystkie przypadki zostały dodatkowo potwierdzone badaniami PCR i zgłoszone odpowiednim organom przez naszego partnera medycznego - zaznacza Świetliczko. Kwarantanną objęto zakażonych uczniów oraz ich rodziny. - Ponadto, gimnazjum działa w "Wirtualnej Szkole" przez określony czas do momentu, gdy badanie wykaże, że wszystkie przypadki zostały zidentyfikowane. Wszystkie grupy, w których wykryto przypadek pozytywny, przechodzą dodatkowe badania przesiewowe, aby upewnić się, że nie ma dalszych przypadków - zapewnia.

American School of WarsawGoogle Maps

Opisuje też, że w szkole wprowadzone zostały procedury określane modelem "STOP, CHROŃ, REAGUJ", na podstawie których wszyscy uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy (podstawowa, gimnazjum i liceum). Podczas obecności w budynku szkoły uczniowie i nauczyciele mogą przemieszczać się wyłącznie w granicach wytyczonych grup. - Według protokołu nadzoru każda z grup jest testowana co tydzień. Dotyczy to wszystkich uczniów, nauczycieli i personelu. Wszyscy mieli negatywny wynik badań na COVID-19 przed rozpoczęciem szkoły - dodaje przedstawicielka American School of Warsaw.

Zamknięte przedszkole

O potwierdzonym przypadku zakażenia koronawirusem u pracownika poinformowało też przedszkole numer 137 z ulicy Zagłoby w Ursusie. "W uzgodnieniu z organem nadzorującym podjęta została decyzja o czasowym zamknięciu placówki od dnia 28.08.2020 roku celem przeprowadzenia dezynfekcji całego obiektu, poinformowania wszystkich rodziców dzieci o zaistniałej sytuacji oraz przygotowania placówki na rozpoczęcie roku szkolnego" - czytamy w komunikacie.

Przedszkole zapewniło też, że wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonym pracownikiem są kierowane na kwarantannę. "Pozostajemy w stałym kontakcie z Sanepidem, oczekując na szczegółowe wytyczne dotyczące dalszego postępowania" - podsumowała placówka.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: