Ponad pół tysiąca nowych zakażeń na Mazowszu. W Warszawie po raz pierwszy ponad 200

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rzecznik MZ: na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie
Rzecznik MZ: na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefieTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzecznik MZ: na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie

Mazowsze wyraźnie wyprzedziło w środę pozostałe województwa pod względem liczby nowych przypadków koronawirusa. Na tle mazowieckich powiatów wyróżnia się Warszawa, w której zdiagnozowano 219 zakażeń. Rzecznik resortu zdrowia zapowiedział, że od soboty stolica będzie w żółtej strefie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Środowy bilans pandemii to 3003 nowe potwierdzone zakażenia SARS-CoV-2 w całej Polsce. Pośród nich aż 527 wykryto w województwie mazowieckim. Kolejne najwyższe wyniki należały tego dnia do Małopolski (357) i Śląska (286).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 75 osób zakażonych koronawirsuem. Z danych gromadzonych przez resort zdrowia wynika, że był pośród nich 73-latek, który zmarł w Warszawie z powodu COVID-19. Natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło dwóch innych mieszkańców Mazowsza. Pierwszy z nich to 69-latek, którego zgon odnotowano w Makowie Mazowieckim. Drugi to 82-latek leczony w Łodzi.

Początek października upływa pod znakiem dużych wzrostów liczby zakażeń na Mazowszu. W ciągu siedmiu dni tylko raz dobowy przyrost infekcji wynosił poniżej 200 przypadków. Od początku miesiąca potwierdzono ich 2 136.

W sumie obecność nowego patogenu w organizmie zdiagnozowano już u 14 876 mieszkańców województwa mazowieckiego. Zmarło 466 zakażonych osób.

Rozproszone ogniska zakażeń

Odnosząc się do danych z Mazowsza, Joanna Narożniak z mazowieckiego sanepidu poinformowała, że w regionie dominują małe i rozproszone ogniska zakażeń.

- Mamy też ogniska w domach pomocy społecznej, podmiotach medycznych, szkołach, przedszkolach i bardzo dużo ognisk domowych, w których zakażenia stwierdzane są wśród członków rodzin. Może to świadczyć o tym, że obecnie coraz częściej zarażamy się w przestrzeni publicznej, na przykład na ulicy, w sklepie czy w transporcie publicznym – zauważyła w rozmowie z PAP Narożniak.

Dodała, że na Mazowszu notowanych jest też dużo pojedynczych zachorowań, których w ramach dochodzeń epidemiologicznych prowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne często nie udaje się połączyć z już wykrytymi ogniskami.

Ponad 200 zakażeń w stolicy

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w stolicy po raz pierwszy przekroczyła 200. Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że w środę było ich 219. Już od końca września dobowe raporty niemal codziennie mówiły o ponad setce nowych przypadków. Wyjątkiem był 5 października, gdy ich liczba spadła do 61.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej, że mieszkańcy stolicy będą musieli od soboty liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami. - Nie ma co ukrywać, na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie, więc wszystkich uczulam, że po północy z piątku na sobotę w Warszawie będą obowiązywać maseczki - poinformował Andrusiewicz.  

WARSZAWA W STREFIE ŻÓŁTEJ - LISTA OBOSTRZEŃ

Od początku pandemii koronawirusa wykryto u 6121 warszawiaków. Zmarło 155 osób chorujących na COVID-19, w większości cierpiących na choroby współistniejące. Za ozdrowieńców do środy uznawanych było 2027 osób.

Sytuacja epidemiologiczna w mazowieckich szkołach

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna opublikowała w środę raport podsumowujący liczbę wydanych opinii w zakresie możliwości zawieszenia zajęć w placówkach oświatowych z powodu koronawirusa. W tygodniu między 25 września a 2 października zgodę na odejście od zajęć stacjonarnych uzyskały 72 placówki: dwa żłobki, osiem przedszkoli, sześćdziesiąt szkół i dwie poradnie. Trzy szkoły uzyskały decyzje negatywne.

Inspekcja sanitarna nie załączyła do najnowszego raportu listy placówek i informacji o tym, czy decyzja dotyczyła zawieszenia wszystkich zajęć, czy też odesłania do domu wybranych klas. Znajdziemy w nim wyłącznie wskazanie, w których znajdowały się one powiatach.

Najwięcej było ich w Warszawie - 40. Kolejne sześć wydano w powiecie radomskim oraz cztery w piaseczyńskim. Po trzy placówki zmuszone do odejścia od standardowego trybu nauczania znajdowały się w powiatach: garwolińskim, płockim, siedleckim i sochaczewskim. Po dwie na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, ostrołęckiego. Po jednej w otwockim, płońskim, pruszkowskim i wołomińskim.

Od początku roku szkolnego o opinię w sprawie możliwości zawieszenia zajęć wnioskowały 303 placówki oświatowe z Mazowsza. Pozytywne opinie otrzymało 211 z nich. Wszystkie negatywne dotyczyły wyłącznie szkół.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości