Czy targowiska będą otwarte? Ratusz: trwają analizy

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP , tvnwarszawa.pl
Dwa tygodnie służą, by zostać w domuTVN24
wideo 2/5
TVN24Dwa tygodnie służą, by zostać w domu

Kolejne ograniczenia wprowadzone przez rząd w związku z epidemią COVID-19 rodzą pytania o codzienne funkcjonowanie. Jedno z nich dotyczy funkcjonowania warszawskich targowisk.

W poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poinformował o otrzymaniu od wielkopolskiego sanepidu nakazu natychmiastowego zamknięcia poznańskich rynków i targowisk. Wcześniej, ze względu na epidemię zostało zamknięte także targowisko miejskie w Ełku oraz w Ciechanowie. Jaką decyzję w tej sprawie podejmą władze stolicy?

Targowiska jak sklepy spożywcze

Rzecznik prasowy stołecznego ratusza Karolina Gałecka powiedziała we wtorek, że w Warszawie funkcjonuje 60 targowisk, z czego tylko jedna trzecia jest administrowana przez miasto. Pozostałe są prywatne. Zaznaczyła, że zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem ministra zdrowia, ograniczeniom poddane zostały galerie handlowe, natomiast sklepy spożywcze nie zostały zamknięte.

- W tym kontekście targowiska zostały ujęte jako sklepy spożywcze. Nie było zakazu zamykania sklepów spożywczych, to tym samym targowiska mogły funkcjonować - stwierdziła rzeczniczka.

Gałecka, dopytywana o ewentualne decyzje w sprawie zamykania targowisk i hal targowych w Warszawie, wyjaśniła, że w chwili obecnej w ratuszu trwają analizy związane z rozporządzeniem, które premier wraz z ministrem zdrowia ogłosili podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Ratusz czeka na druk

Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski poinformowali, że od środy na terenie całego kraju zaczną obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się, za wyjątkiem drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego takich jak zakup żywności czy leków. Ponadto zakazane będą zgromadzenia powyżej dwóch osób, poza obrzędami religijnymi takimi jak msze czy pogrzeby (dopuszczalnych jest pięciu uczestników).

Jak podkreśliła Gałecka, stołeczny ratusz czeka na druk tego rozporządzenia. Wskazała, że na konferencji premiera nie padły odpowiedzi na pytania, które - jak zaznaczyła - "same się rodzą" w głowach zarówno samorządowców, jak i samych warszawiaków. Poinformowała także, że władze stolicy nie zostały wcześniej poinformowane o kolejnych obostrzeniach.

Jak pisze PAP, przedstawiciele Hali Mirowskiej i Hali Banacha w Warszawie poinformowali, że do wtorku obowiązywały zasady, zgodnie z którymi, do środka hali było wpuszczanych maksymalnie 50 klientów. Reszta klientów czekała na swoją kolej na zewnątrz hali. Pilnowali tego ochroniarze hal. Ewentualne decyzje o dalszym funkcjonowaniu obu obiektów będą podejmowane w środę rano. 

Koronawirus w Polsce

We wtorek po godzinie 19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 40 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Przekazano także informację, że zmarła 10 zakażona osoba. W sumie tego dnia potwierdzono 135 zakażeń i poinformowano o śmierci dwóch osób. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono łącznie 884 przypadki zakażenia.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Główne zdjęcie: Adam Chełstowski/Forum

Autor:dg/ran

Źródło: PAP , tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty: