Przygotuj się na:

WAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY

Pasażerowie miejskich autobusów i tramwajów muszą nastawić się na wakacyjne zmiany w komunikacji. Zmieni się też rozkład jazdy metra.

  Trzaskowski o zagrożeniu koronawirusem: zachowujmy się racjonalnie i uważnie

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  mp\kwoj
  Źródło:
  PAP
  Wojewoda: będziemy docierać do organizatorów imprez nierejestrowanych TVN24
  wideo 2/4
  Konferencja wojewody mazowieckiego w sprawie koronawirusa

  Po sąsiedzku zajmijmy się naszymi seniorami, zapytajmy, czy im nie pomóc; jeśli jesteśmy chorzy – zostańmy w domu; myjmy dokładnie ręce i dbajmy o higienę osobistą - zaapelował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w związku z zagrożeniem koronawirusem. Przypomniał też, że ewentualna decyzja o zamknięciu szkół czy instytucji należy do rządu i wojewody.

  Prezydent stolicy opublikował na Facebooku wpis poświęcony zagrożeniu koronawirusem. "#Koronawirus – to obecnie temat większości naszych rozmów. Jak zachować zdrowy rozsądek, nie wpaść w panikę, ale też nie lekceważyć zagrożenia. A przede wszystkim – jak zachować się racjonalnie?" - napisał.

  Trzaskowski przypomniał, że to rząd, wojewoda i podległe mu służby decydują o ewentualnym ograniczeniu funkcjonowania szkół, placówek, instytucji czy odwołaniu imprez. "Obserwujmy i stosujmy się wszyscy do komunikatów uprawnionych służb państwowych i lokalnych. Przestrzeganie procedur i zaleceń to nasza najmocniejsza broń w starciu z rozprzestrzenianiem się epidemii" - podkreślił . "Apeluję do wszystkich warszawianek i warszawiaków – zachowujmy się racjonalnie i uważnie" - zaznaczył.

  Pomoc dla seniorów

  Zwrócił się też do mieszkańców, aby po sąsiedzku zająć się seniorami, zapytać ich, czy nie potrzebują pomocy na przykład w zakupach. W przypadku, gdy jest się chorym, zaapelował, aby pozostać w domu; a gdy czuje się poważne symptomy - zgłaszać się pod wskazany przez wojewodę kontakt.

  "Przede wszystkim jednak myjmy dokładnie ręce i dbajmy o higienę osobistą! Zwracajmy uwagę na komunikaty uprawnionych instytucji i stosujmy się do nich. A nade wszystko bądźmy życzliwi w stosunku do potrzebujących, cierpliwi w stosunku do przestraszonych i pomocni względem wszystkich, którzy pomocy potrzebują" - zaapelował Trzaskowski.

  Dwa przypadki koronawirusa w stolicy

  W województwie mazowieckim dotąd potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Pacjenci są hospitalizowani w Warszawie. To Hiszpanka, pracownica Frontexu, która do Polski przyleciała z Niemiec. Inny pacjent to młoda osoba, która wróciła niedawno z Włoch.

  Podstawowe zasady zapobiegawcze, które wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia, zamieszcza w komunikatach Główny Inspektorat Sanitarny. Przypomina, że należy często myć ręce wodą z mydłem, a podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Trzeba również pamiętać o zachowaniu co najmniej 1-1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę. GIS podkreśla też, aby unikać dotykania oczu, nosa i ust.

  GIS w swych zaleceniach wskazuje, że jeśli w ciągu ostatnich czternastu dni przebywało się w kraju ryzyka i jednocześnie zaobserwowano u siebie objawy, jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. 

  Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

  Autor:mp\kwoj

  Źródło: PAP

  Źródło zdjęcia głównego: TVN, Facebook/Rafał Trzaskowski