Najnowsze

Muzeum Narodowe przeniosło się do sieci. Korzystają uczniowie z Australii

Najnowsze

Autor:
kz/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Akcja Muzeum Narodowego
TVN24Akcja Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowuje się do ponownego otwarcia – na razie wirtualnie. A przy okazji, zaprasza miłośników sztuki do wzięcia udziału w akcji #niebawemwMNW.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Uruchomiliśmy wszystko pod spójnym hasłem #niebawemwmnw, dlatego, że nie chcielibyśmy stwarzać wrażenia, że działalność w sieci jest na dłużej. Chcemy wierzyć, że szybko się skończy ta trudna sytuacja i zaprosimy państwa ponownie do Muzeum Narodowego w Warszawie - mówi Łukasz Gaweł p.o dyrektora placówki. I zaprasza na wirtualne spacery, warsztaty dla najmłodszych czy lekcje muzealne.

Akcja #niebawemwMNW została zainaugurowana cyklem wpisów w mediach społecznościowych. Każdego dnia na profilu facebookowym muzeum zamieszczane są informacje o dziełach znajdujących się w kolekcji MNW. Atrakcji jest więcej.

Oferta dla najmłodszych  

Na stronie muzeum pojawiają się filmy edukacyjne z udziałem przewodników. Edukatorzy, którzy dotąd prowadzili zajęcia w galeriach i na wystawach, tym razem on-line przybliżą najmłodszym i ich rodzicom wybrane dzieła sztuki znajdujące się w kolekcji muzeum oraz zachęcą do samodzielnego wykonywania prac plastycznych w domu. Każde z nagrań dotyczyć będzie innej tematyki.

Przy każdym nagraniu muzeum udostępni materiały do pobrania - będą to fotografie dzieł z Cyfrowego MNW oraz karty z zadaniami edukacyjnymi i pomysłami na prace plastyczne.

Lekcje interaktywne

- Nowością są lekcje interaktywne, przeznaczone dla dzieci i młodzieży, czyli dla tej grupy edukacji formalnej, realizowane tak, jak realizowane są lekcje w szkołach. To jest jedno z pozytywnych zaskoczeń tego trudnego czasu, dlatego, że dotychczas z lekcji muzealnych korzystały szkoły warszawskie i okolic Warszawy. Natomiast dla nas zaskoczeniem było to, że najpierw zamówiła u nas lekcje szkoła z Gliwic, a później szkoła polonijna z Australii - opisuje Gaweł.

Uczniowie spotkają się z historykiem sztuki. Każda lekcja będzie dopasowana do potrzeb konkretnej klasy - może mieć charakter wprowadzający, rozszerzający lub powtarzający wybrane zagadnienie. Lekcje muzealne są bezpłatne, będą prowadzone przez internet. Propozycje tematów zajęć oraz szczegóły dotyczące rezerwacji dostępne są na stronie internetowej MNW.

Maturalne SOS

Maturzystom, którzy zdecydowali się na zdawanie egzaminu z historii sztuki, pracownicy placówki proponują pomoc on-line w powtórce.

15 kwietnia rozpoczął się cykl webinariów, które pozwolą usystematyzować wiedzę z terminologii i analizy dzieła sztuki. Każde ze spotkań on-line poświęcone będzie innej epoce.

Muzealne wtorki online

Muzealne Wtorki to cykl otwartych wykładów dla miłośników sztuki, który każdego tygodnia gromadzi w Kinie Muz Muzeum Narodowego liczne grono słuchaczy. Teraz spotkania przeniosą się do sieci.

W każdy wtorek o godzinie 13 na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie, Facebooku oraz SoundCloud będą prezentowane kolejne wykłady w formie 20-30 minutowych podcastów. Tematy dotyczyć będą sztuki z różnych epok, stylów i kierunków, ważnych artystów i muzealnych arcydzieł.

Wieczory w muzeum

W czwartkowe wieczory muzeum zaprasza do wysłuchania rozmów z kuratorami, konserwatorami i postaciami ze świata kultury i sztuki. Punktem wyjścia do dyskusji będą dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i kryjące się za nimi historie ich autorów, sekrety ikonografii i zagadnienia z zakresu historii sztuki i kultury.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:kz/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Narodowe w Warszawie, CC BY-SA 4.0

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości