"Uczeń z gorączką, rodzic w trakcie kwarantanny". Odwołano lekcje w podstawówce na Bemowie

TVN Warszawa | Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent Warszawy o sytuacji w szkole na BemowieTVN24
wideo 2/6
Konferencja Rafała Trzaskowskiego w sprawie zagrożenia koronawirusem w szkołach

- Zajęcia szkole podstawowej numer 150 na Bemowie zostały odwołane z powodu podejrzenia koronawirusa - poinformował prezydent Rafał Trzaskowski. Decyzję w tej sprawie podjęła dyrekcja szkoły. Budynek zostanie poddany dezynfekcji. Wieczorem poinformowano o zamknięciu dwóch kolejnych szkół i przedszkola - na Bemowie i w Ursusie.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL >>>

We wtorek w południe na stronie szkoły podstawowej numer 150 przy ulicy Thommeego pojawił się komunikat o odwołaniu zajęć. Jakiś czas później dyrekcja placówki opublikowała kolejną wiadomość, w której wyjaśniono szczegółowo, jakie działania zostały podjęte w związku z podejrzeniem wystąpienia koronawirusa.

"Uczeń z gorączką, rodzic w trakcie kwarantanny"

Informację o odwołaniu zajęć potwierdził podczas briefingu prasowego po godzinie 15 prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

- Traktujemy tę sytuację wyjątkowo poważnie - zaznaczył prezydent. Przypomniał też, że do dyrektorów wszystkich placówek oświatowych podlegających miastu została rozesłana instrukcja dotycząca postępowania w przypadku podejrzenia koronawirusa u uczniów lub pracowników.

- Dyrektorzy mogą zawiesić ich funkcjonowanie. Taki przypadek już się zdarzył na Bemowie w szkole numer 150. Dyrekcja przekazała nam informację o uczniu z gorączką, którego rodzic był objęty kwarantanną. Szkoła zostanie zdezynfekowana. Zajęcia zostały odwołane do czasu otrzymania wyników badań - poinformował prezydent.

Jak wyliczono w komunikacie na stronie placówki, dyrekcja natychmiast poinformowała stację sanitarno-epidemiologiczną o sygnale od rodzica, który "miał kontakt z osobą chorą na koronawirusa, a jego syn był w szkole zarówno 9 i 10 marca 2020 roku".

Dalej szkoła informuje, że o sytuacji powiadomiono też rodziców oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Dyrekcja zwołała też radę pedagogiczną i wydała pracownikom polecenie służbowe dokładnego umycia rąk. Zarządzono też gruntowne mycie oraz dezynfekcję wszystkich pomieszczeń szkolnych.

Odwołane zostały zajęcia w klasach VI-VIII po piątej godzinie lekcyjnej. Rodzice dzieci z klasy 0-V zostali poproszeni o odebranie ich ze szkoły. W komunikacie zaznaczono, że "pozostali uczniowie zostali skierowani do ogrodu szkolnego celem izolacji".

Powołano też sztab kryzysowy i zamknięto budynek szkoły.

Zajęcia odwołane w kolejnych dwóch szkołach i przedszkolu

Ponadto we wtorek wieczorem pojawił się komunikat o odwołaniu zajęć w zespole szkolno-przedszkolnym przy Szobera, również na Bemowie.

"Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Warszawie w związku z powzięciem informacji o objęciu kwarantanną naszego ucznia i osób z jego otoczenia zawiesza zajęcia w Szkole Podstawowej nr 316 i Przedszkolu nr 381 w dniu 11 marca" - czytamy w komunikacie ZSP nr 6.

Kolejną stołeczną szkołą, która odwołała zajęcia, jest Zespół Szkół nr 42 w Ursusie. Decyzją zarządu dzielnicy oraz dyrektora, placówka pozostanie zamknięta w środę i czwartek.

JAK UBIEGAĆ SIĘ O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY W PRZYPADKU ZAMKNIĘCIA SZKOŁY?

"Nie ma decyzji o zamykaniu szkół w Warszawie"

Prezydent Trzaskowski zapowiedział we wtorek, że sytuacja w placówkach oświatowych będzie w środę jednym z tematów rozmów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na które zaproszono prezydentów miast wojewódzkich.

- Zwróciłem się do pana wojewody z pismem, żeby rozważyć systemowe zamknięcie placówek szkolnych w Warszawie i województwie mazowieckim. Jutro będziemy rozmawiać na ten temat z premierem. Są to wyjątkowe działania i wymagają decyzji rządu. My jako samorząd możemy rekomendować pewne działania. Zależy nam na tym, żeby decyzja została podjęta we właściwym momencie, po konsultacjach z inspektoratami rządowymi. Jeśli w całym kraju będzie ona taka sama, unikniemy różnic w traktowaniu regionów i chaosu - podkreślił Trzaskowski.

- Na razie nie ma decyzji o zamykaniu szkół w Warszawie - zastrzegł prezydent. Podkreślił, że w obecnej sytuacji istotna jest "możliwość elastycznego reagowania" i dlatego ratusz pozostaje w stałym kontakcie z dyrektorami warszawskich szkół.

Prezydent pytany, czy zamierza rekomendować premierowi zamknięcie wszystkich szkół, odpowiedział, że "czeka na rekomendacje rządu" i najpierw liczy na wysłuchanie szczegółowych informacji o aktualnej sytuacji w kraju od premiera.

Koronawirus w Warszawie

Do wtorku w Warszawie potwierdzono trzy przypadki zarażenia koronawirusem. O pierwszym z nich Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę po południu. To Hiszpanka, pracownica Frontexu, która do Polski przyleciała z Niemiec. Kilka godzin później resort otrzymał potwierdzenie kolejnego pozytywnego wyniku badania u innego pacjenta ze stolicy. To młoda osoba, która wróciła niedawno z Włoch.

We wtorek pojawiła się informacja o trzeciej zdiagnozowanej osobie. Jak się okazało, jest nią dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał Jarosław Mika. Informację przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej. Generał powrócił niedawno z narady wojskowej w Niemczech. Obecnie przebywa w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON - Wojskowym Instytucie Medycznym przy ulicy Szaserów.

Najnowszy bilans zakażeń koronawirusem w Polsce to w sumie 22 przypadki. Czworo pacjentów - kobieta ze Szczecina, mężczyzna i kobieta z Wrocławia oraz kobieta z Poznania - są w ciężkim stanie. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, rozszerzony został zakres kontroli sanitarnej na granicach. Premier Mateusz Morawiecki podjął we wtorek decyzję o odwołaniu imprez masowych.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl