Blisko 1200 nowych zakażeń koronawirusem na Mazowszu, w Warszawie ponad 700

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ministerstwo Zdrowia: ponad 6500 nowych zakażeń koronawirusem, 116 osób zmarłoTVN24
wideo 2/2
TVN24Ministerstwo Zdrowia: ponad 6500 nowych zakażeń koronawirusem, 116 osób zmarło

Ostatniej doby potwierdzono na Mazowszu 1188 nowych zakażeń koronawirusem. To największy bilans od początku pandemii COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Resort zdrowia przekazał w środę informację o 6526 nowych infekcjach SARS-CoV-2. Nieco ponad jedna szósta potwierdzonych ostatniej doby przypadków pochodzi z Mazowsza. Pozytywne wyniki testów otrzymało 1188 mieszkańców województwa.

"Źródło coraz trudniej ustalić"

Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie poinformowała, że za wysoki wynik zakażeń na Mazowszu odpowiadają "w dużej mierze małe i rozproszone, kilkuosobowe ogniska zakażeń, często domowe, których źródło coraz trudniej ustalić". Dużo jest pojedynczych zachorowań, których – mówiła – "w ramach prowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne dochodzeń epidemiologicznych często nie udaje się połączyć z już wykrytymi ogniskami". Zatem, jak wskazała Narożniak, realna staje się możliwość zakażenia po prostu w przestrzeni publicznej, np. w komunikacji miejskiej, w sklepie czy na ulicy.

- Poza tą dużą liczbą rozproszonych pojedynczych zakażeń i małych ognisk domowych obecnie na całym Mazowszu mamy ponad sto trwających ognisk w różnych zakładach pracy, placówkach medycznych, oświatowych i opiekuńczych, domach pomocy społecznej" – dodała. I uzupełniła, że są "też zgłoszenia o ogniskach zakażeń wynikających z imprez i spotkań towarzyskich w rodzinach lub w pracy, tj. jubileusze lub spotkania rodzinne".

720 przypadków w Warszawie

Równie wysoki przyrost nowych zakażeń odnotowano w Małopolsce - 1137. Trzecie pod względem liczby nowych przypadków było w środę województwo śląskie, gdzie potwierdzono 520 infekcji.

Od początku pandemii na Mazowszu wykryto 19 425 zakażeń koroanawirusem. Zmarło 496 osób. W ciągu dwóch tygodni października wirus rozprzestrzenił się na 6 685 osób.

- W Warszawie zanotowano ostatniej doby 720 nowych zakażeń, w Krakowie było ich 499, w Łodzi 148, a w Poznaniu 116 – przekazał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Informację o liczbie nowych zakażonych osób w Warszawie potwierdził powiatowy sanepid. Jak czytamy na stronie inspekcji sanitarnej, ostatniej doby odnotowano ich 720, a jedna osoba zmarła.

Ostatniej doby zmarło 116 zakażonych osób. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że z powodu powikłań związanych z Covid-19 nie żyje 11 osób. Zgon pozostałych 105 spowodowało współistnienie COVID-19 z innymi schorzeniami.

Nie wiadomo jeszcze, czy pośród zmarłych są mieszkańcy Mazowsza. Takie informacje zostaną opublikowane dopiero w popołudniowym komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Raporty resortu zdrowia od kilku dni nie zawierają szczegółów dotyczących wieku, płci i miejsca zgonu.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości