Najnowsze

Mazowsze: niemal półtora tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. Szczepienia trwają także w Nowy Rok

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Przypadki zakażeń koronawirusem i zgonów - 1 stycznia 2021
Przypadki zakażeń koronawirusem i zgonów - 1 stycznia 2021TVN24
wideo 2/5
TVN24Przypadki zakażeń koronawirusem i zgonów - 1 stycznia 2021

W porównaniu do ostatnich dwóch dni nieznacznie spadła liczba nowych zakażeń koronawirusem na Mazowszu. Ostatniej doby pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymały 1453 osoby. Ponad jedna trzecia z nich dotyczyła mieszkańców Warszawy. W Nowy Rok w szpitalu MSWiA trwają szczepienia przeciw COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W Nowy Rok resort zdrowia poinformował o 11008 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 400 osób, które chorowały na COVID-19. W przypadku 278 osób przyczyną śmierci było występowanie COVID-19 oraz chorób współistniejących. Łącznie od początku epidemii w Polsce zakażenie potwierdzono u 1 305 774 osób, z których 28 956 zmarło.

Mazowsze było w piątek województwem z największą liczbą nowych infekcji SARS-CoV-2. Potwierdzono je u 1453 osób. Powyżej tysiąca zakażeń odnotowano także w województwach wielkopolskim (1249) oraz pomorskim (1027).

Piątkowa liczba nowych zakażeń jest nieznacznie niższa od tych z ostatnich dwóch dni - w środę potwierdzono ich 1600, w czwartek 1739. Przewyższa jednak statystyki z pozostałych dni mijającego tygodnia.

Dane Ministerstwa Zdrowia mówią także o śmierci 52 mieszkańców Mazowsza. Pośród nich 40 osób zmarło z powodu COVID-19 oraz chorób współistniejących, natomiast u 12 chorób współistniejących nie stwierdzono.

Pół tysiąca nowych zakażeń w stolicy

W Warszawie infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono ostatniej doby u 508 osób. Dzień wcześniej pozytywny wynik testu otrzymało 706 osób, natomiast w środę - 637.

Z danych publikowanych w rządowym serwisie wynika także, że zmarło 20 warszawiaków zakażonych koronawirusem. Wszyscy cierpieli na choroby współistniejące.

Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada - tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.

Szczepienia trwają także w Nowy Rok

Szczepienia przeciw COVID-19 preparatem wyprodukowanym przez konsorcjum Pfizer-BioNTech ruszyły w ubiegłą niedzielę 27 grudnia. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Szczepienia w CSK MSWiA odbywają się również w Nowy Rok. Na razie szczepieni są pracownicy i współpracownicy placówki. Rzeczniczka szpitala Iwona Sołtys podkreśliła w rozmowie z PAP, że etap ten prawdopodobnie potrwa do 4 stycznia. - Szczepienia naszych pracowników będą dalej 2, 3 oraz 4 stycznia - mówiła. Jak dodała, średnia liczba wydawanych codziennie dawek szczepionki wynosi około 600. - Pracowników i współpracowników mamy dość sporo, a pozytywnym przesłaniem jest to, że ci, którzy w pierwszej fazie nie zapisali się na szczepienia, po tym niedzielnym wydarzeniu w zeszłym tygodniu zdecydowali jednak się zgłosić. Jest wzrost zainteresowania - podkreśliła rzeczniczka.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień w pierwszej kolejności powinni być szczepieni pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Po pracownikach sektora ochrony zdrowia szczepionkę powinni otrzymać m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup mają ruszyć 15 stycznia.

Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Jak się na nie zapiszemy? >>>

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości