Korki w Europie: w czołówce nadal Moskwa, Stambuł i Warszawa

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plWarszawa na trzecim miejscu

Warszawa znalazła się na trzecim miejscu, w niechlubnym raporcie, najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Badania dotyczą drugiego kwartału 2013 roku. W śród 59 miast najgorzej wypadła Moskwa.

W raporcie przedstawionym przez firmę TomTom znalazły się największe europejskie miasta, powyżej 800 000 mieszkańców, między innymi: Amsterdam, Barcelona, Moskwa, Berlin, Kopenhaga, Stambuł, Mediolan czy Manchester.

Wszystkie dane pochodzą z rzeczywistych pomiarów GPS. Porównano czas podróży podczas przejazdów bez korków (taki jak np. w nocy) z czasem podróży w godzinach szczytu. Raport uwzględnia drogi lokalne, drogi przelotowe i autostrady.

Okazuje się, że tak jak w raporcie podsumowującym cały rok 2012 roku, prym wiodą znowu Moskwa, Stambuł i Warszawa.

24 maja było najgorzej

W Warszawie średni poziom zatłoczenia w drugim kwartale 2013 wyniósł 44 procent. Oznacza to, że średni czas podróży w mieście był dłuższy o 44 proc., niż wtedy, gdy ruch przepływał swobodnie. Raport przedstawia również wyniki z poszczególnych pór dnia.

W porannym szczycie poziom zakorkowania wyniósł 89 proc., popołudniu 95 proc., a w weekendy 22 proc. Ponadto, w stolicy od kwietnia do czerwca najwolniej kierowcy podróżowali w poniedziałkowe poranne godziny szczytu oraz w piątkowe popołudniowe godziny szczytu.

110 godzin w korku

Badania wykazały również, że jeśli przez te trzy miesiące codziennie podróżowaliśmy pół godziny, to w odniesieniu do całego roku w korkach spędzilibyśmy 110 godzin.

Okazuje się jednak, że poziom zakorkowania w analizowanym kwartale był nieco niższy, niż w analogicznym okresie w 2012 roku. Ogólny był o 1 punkt procentowy niższy, a poranny o 4. Wskaźnik ten wzrósł jednak w przypadku wieczornych korków: z 91 do 95 proc.

Najbardziej zakorkowanym dniem był 24 maja - piątek. Było to związane ze znacznymi opadami deszczu od samego rana i zalanymi ulicami.

Moskwa, Stambuł, Warszawa

Najbardziej zakorkowaną aglomeracją w Europie w drugim kwartale 2013 była Moskwa. Średni czas podróży w stolicy Rosji był dłuższy o 65 proc. w porównaniu z okresem, gdy ruch przepływał swobodnie, i o 114 proc. dłuższy podczas porannych godzin szczytu. Wieczorem czas podróży wydłużał się o 133 proc.

Na drugim miejscu uplasowała się aglomeracja stambulska. Średni czas podróży po tureckiej metropolii był dłuższy o 57 proc. w porównaniu z okresem, gdy ruch przepływał swobodnie oraz o 81 proc. podczas porannych godzin szczytu. W szczycie wieczornym czas spędzony za kierownicą wydłużał się o 127 proc.

Kolejne miejsca zajęły Warszawa i dalej Palermo, Marsylia, Rzym, Paryż, Sztokholm, Bruksela oraz Lyon.

Wisłostrada jest często zakorkowana.

su/roody

Ogromne korki na Wisłostradzie
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl