Korki na buspasie? "Kamery zdyscyplinują kierowców"

Warszawa

| tvn24.pl, PAP, eurosport.plPiotr Smoczyński i Wojciech Tumasz o korkach na Białołęce/ fot

Co zrobić, żeby podróż buspasem w ul. Modlińskiej nie zajmowała dwóch godzin w porannym i popołudniowym szczycie? - Musimy poczekać na Most Północny i na tramwaj, który znacznie poprawi sytuację - ocenia wiceburmistrz Białołęki Piotr Smoczyński. - Jest inny sposób - odpowiada Wojciech Tumasz, radny dzielnicy.

Urzędnicy zakończyli testy automatycznego systemu rejestracji tablic i jego wprowadzenie jest kwestią kilku miesięcy - twierdzi radny. - Wystarczy zamontować kamery, które z 90-procentową skutecznością rozpoznają, że dany pojazd jest niepożądany na buspasie albo blokuje skrzyżowanie - mówił w Miejskim Reporterze Tumasz. To według niego udrożni buspasy, w tym ten na Modlińskiej.

"Przesuńmy zatokę autobusową"

Drugi sposób na zmnijesznie korków w newralgicznym rejonie skrzyżowania Światowida z Modlińską to cofnięcie zatoki autobusowej.

- Korkuje się ulica Światowida. Słabym punktem jest skrzyżowanie z Modlińską, które straciło przepustowość dla autobusów. Wyjeżdżając na Modlińską mają przystanek, ale nie są w stanie wyminąć ich autobusy ekspresowe, które się tu nie zatrzymują i to powoduje korek - zauważa Wojciech Tumasz.

Według radnego wystarczy zatokę autobusową odsunąć od ul. Modlińskiej. - Krawężnik należy cofnąć o około 1,5 metra. Dzięki temu więcej autobusów mogłoby wyjeżdżać ze Światowida – wyjaśnia.

- Ja o tym pomyśle słyszę po raz pierwszy. Co prawda ul. Światowida nie jest pod moim zarządem, a ZDM-u, ale dowiem się czy takie rozwiązanie poprawiłoby komunikację w tym rejonie – obiecał wiceburmistrz Smoczyński.

Dyskusja w "Miejskim Reporterze"/fot
| tvn24.pl, "AS"

ec/roody