"Koperty" mają być niebieskie. Obrońcy zabytków przerażeni

Warszawa

TVN24Nowe koperty nie wszystkim się podobają

Niepełnosprawni będą parkować na dużych niebieskich prostokątach. To efekt wejścia w życie przepisów, o które walczył m.in. Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja. - Chcieliśmy, żeby oznaczenia były widoczne dla każdego - wyjaśnia. Nie wszyscy są jednak zadowoleni. Materiał magazynu "Polska i świat".

Nowe przepisy weszły w życie na początku października. To efekt rozporządzenia wydanego przez ministerstwo infrastruktury i rozwoju, którym kierowała wtedy Maria Wasiak. Wyraźniejszego oznaczania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych domagał się m.in. Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja.

- Chcemy zunifikować oznaczenia, aby były widoczne i dla każdego zrozumiałe. Stąd kolor niebieski - wyjaśnia.

"Kolorystyczny miszmasz"

Pierwsze niebieskie koperty pojawiły się już w Warszawie i Poznaniu. Mieszkańcy nie są jednak zadowoleni. Niektórzy zauważają, że jaskrawy kolor może nie pasować do zabytkowych części miast.

- To jest nie do zaakceptowania - uważa Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków. - Wielka niebieska plama, bardzo agresywna, która zupełnie nie koresponduje z otoczeniem. Mamy tutaj do czynienia z problemem w skali kraju - podkreśla. Koperty mają zostać bowiem przemalowane w całej Polsce.

W Poznaniu nowe oznaczenia również wzbudziły kontrowersje. - Robi się nam kolorystyczny miszmasz - ocenia Adam Libicki, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. estetyki. - Z punktu widzenia estetycznego jest to nie do przyjęcia. Powinna tu nastąpić jakaś wyraźna korekta przepisów - dodaje.

- Na całym świecie oznaczenia są niebieskie. Nie spotkałem się, żeby był z tym jakiś problem - odpiera zarzuty prezes fundacji Integracja.

Nowe ministerstwo infrastruktury nie planuje zmieniać ustaleń poprzedników. Niebieski zatem na razie zostanie. Urzędnicy ze stolicy już podglądają, jak poradzili sobie drogowcy z innych krajów. W wielu miejscach, np. we Francji i w Niemczech, niebieska farba stosowana jest oszczędniej.

Czytaj także na tvn24.pl

kg/ja