Kopernika odwiedziło już 200 000 osób

Warszawa

| Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.plfot

- Taki wynik to dla nas bardzo miłe zaskoczenie - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer, który we wtorek osobiście nagrodził dwustutysięcznego gościa.

Tym gościem okazała się rodzina z Radomia - rodzice z dwójką dzieci. W nagrodę otrzymali roczny karnet dla dwóch osób do CNK.

- To dla nas bardzo duże zaskoczenie i totalny przypadek. Po raz pierwszy jesteśmy w Centrum - powiedziała 16-letnia Magda Wiszniewska. - Korzystając z ferii chcieliśmy odwiedzić Centrum - dodał jej ojciec, Sławomir.

2200 osób dziennie

Od chwili otwarcia 5 listopada 2010 r. Kopernik był czynny dla zwiedzających przez 90 dni. W tym czasie odwiedziło go ponad 200 tysięcy osób. To daje ponad 2200 gości każdego dnia.

Dyrektor "Kopernika", Robert Firmhofer powiedział PAP, że tak duża liczba zwiedzających oznaczała m.in. intensywne użytkowanie eksponatów. - Na początku liczba uszkodzonych eksponatów wahała się między 9 a 14 proc. To i tak nie był zły wynik, jak na nowe centrum. Zazwyczaj jest to powyżej 20 proc. - ocenił.

Przypomniał, że europejski standard to 5 proc., a amerykański - 3 proc. Właśnie osiągnęliśmy ten standard. Dane z dzisiejszego poranka pokazują, że jest to 3 proc. - zadeklarował we wtorek Firmhofer.

Atrakcje Centrum przyciągają nie tylko mieszkańców stolicy. Przybywa też gości spoza miasta i z innych regionów. W styczniu ponad połowa odwiedzających przybyło spoza województwa mazowieckiego.

Zwiedzają rodziny i grupy znajomych

Do tej pory do Kopernika najczęściej przychodziły osoby w wieku 36 – 45 lat (29,6% wszystkich gości). Prawie tak samo liczni byli zwiedzający w wieku 26 – 35 lat (28,6%) i młodzież w wieku 15 – 25 lat (26,1%). Na zwiedzanie Kopernika wybierają się najczęściej rodziny i grupy znajomych. Przychodzą też zorganizowane wycieczki. W rankingu galerii prowadzą "Świat w ruchu" i wystawa dla najmłodszych "Bzzz!"

Od listopada 2010 r. goście Centrum mogą przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalnej galerii dla dzieci "Bzzz!". W marcu otwarta zostanie szósta galeria "Re:generacja", a w kolejnych miesiącach "Park Odkrywców" i planetarium.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

js/ec

Related content