Konwencja Trzaskowskiego. "Zawsze czułem olbrzymią dumę z mojego miasta"

Warszawa

Wypowiedź Grzegorza SchetynyNagranie organizatora
wideo 2/4

Na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy prezentuje się na konwencji. Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy przebieg wydarzenia.

14.19 Na koniec zostali przedstawieni kandydaci na radnych z list Koalicji Obywatelskiej.

14.14 Głos zabrała Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska.

- Rafał mam dla ciebie instrukcje z Żoliborza, od Oli. Mieszka w bloku, a nie w willi, ma psa, dwójkę dzieci i męża. Córki chodzą do nieszczęsnej szkoły, gdzie mówią, że trzeba molestatora z szacunkiem szanować (to nawiązanie do kontrowersyjnej książki - red.). Ma jedną prostą instrukcję: wygraj te wybory. Ale to nie tylko Ola, to setki osób - przekonywała Nowacka.

Mówiła też pośrednio o obietnicach wyborczych Patryka Jakiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy. - Warszawa przyjmie każdą i każdego, ale nie przyjmie głupoty – przekonywała.

Zwróciła się też do kandydatów na radnych i Rafała Trzaskowskiego. - Walczycie nie tylko o to, jaką będzie Warszawa. To marzenie dla wielu, inspiracja dla wielu miast. Polityki tu wdrażane bardzo często inspirują innych samorządowców – podkreśliła.

14.05 Głos zabrała Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. - Warszawa zawsze była bastionem wolności, gdy w 1791 roku była pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie. W 1830 roku, gdy wybuchło powstanie listopadowe i 1863, gdy wybuchło powstanie styczniowe i sto lat temu, gdy Polska wstawała do niepodległości – wyliczała. Mówiła też o obronie Warszawy przez Stefana Starzyńskiego i wspomniała powstania: w getcie i warszawskie.

Lubnauer stwierdziła, że wolności trzeba również teraz bronić. - Dziś PiS chce wygrać wystawiając człowieka bez właściwości, który wszystko obieca. Kibicuje Legii, ale nie wie, z kim grała. Jest za, a nawet przeciw szczepionkom – kpiła Lubnauer.

- Wszyscy wiedzą, że kupując Jakiego, kupują marionetkę w rękach prezesa Kaczyńskiego – przekonywała. - PiS w Warszawie przegra, wiem, że stolicy naszej i tak nie dostaną - zapowiedziała. I zaapelowała o głosowanie na Rafała Trzaskowskiego i Pawła Rabieja.

14.00 - Warszawa jest dla wszystkich, niezależnie od tego, gdzie mieszkają i niezależnie od tego, na kogo głosują. Wszystkim będziemy pomagać – zapowiedział Trzaskowski. - Te wybory są niesłychanie istotne, pokażą, że potrafimy się wszyscy zmobilizować – podkreślił.

Potem zwrócił się do zebranych. - Czy potrafimy się zmobilizować, żeby bronić Warszawy przed brunatnymi marszami ONR? Czy potrafimy się zmobilizować przeciwko politykom, którzy chcą kwestionować wagę szczepień? – pytał.

- Potrafimy - skandowali zebrani.

Pytał też, czy potrafią bronić Warszawę przed politykami, którzy "przybierają maskę miłych". - Mam apel do warszawiaków i warszawianek. Idźcie i zagłosujcie, wygramy, bo potrafimy – stwierdził.

13.50 Przypomniał też program dla kobiet. - To jest fundamentalne, żeby prawa kobiet w Warszawie były przestrzegane. Żeby prawa kobiet były przestrzegane w miejskich szpitalach - mówił Trzaskowski. I dodał, że będzie wspierał organizacje, które walczą o prawa kobiet. Obiecał też Warszawę bez "szyldozy", a także wspieranie organizacji pozarządowych.

- Warszawa musi stać przy wszystkich słabszych. Musimy mówić o solidarności, musimy mówić o tych, którzy potrzebują pomocy. Musimy być przy wszystkich mniejszościach – akcentował kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Zapewnił, że przygotował propozycję dla wszystkich dzielnic. Przypomniał akcję "18 dzielnic, jedna Warszawa". Wspomniał między innymi o przykryciu Wisłostrady na wysokości Starego Miasta, utwardzaniu ulic i poprawianiu kanalizacji w Wawrze. - Na Żoliborzu i Bielanach wybudujemy nowe domy kultury. Jeżeli chodzi o Targówek, to będziemy inwestowali w infrastrukturę szkolną - wyliczał dalej. Mówił też, że chce połączyć Skrę z Polem Mokotowskim.

Rafał Trzaskowski o Warszawie
Nagranie organizatora

13.42 Kandydat przeszedł do nieco bardziej szczegółowego mówienia propozycji programowych. Zapowiedział dokończenie II linii metra, budowę III, IV i rozpoczęcie prac przy V linii metra. Mówił także o budowie linii tramwajowych, obiecał więcej połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej i skrzyżowań bezkolizyjnych, a także miejsca parkingowe.

- Zamierzamy pomagać rodzinie, jeżeli chodzi o tańsze mieszkania na wynajem, a przede wszystkim przez edukację. Wybudujemy 18 nowych szkół, 25 przedszkoli. Doprowadzimy do dopłacania do zajęć pozalekcyjnych - 100 złotych dla każdego ucznia miesięcznie, by wyrównywać różnice.

Zapowiedział też dodatkowe zajęcia dotyczące edukacji obywatelskiej, równościowej w związku z kontrowersjami wokół przestrzegania konstytucji.

- Chcemy walczyć ze smogiem, żeby cały tabor był niskoemisyjny, chcemy dopłacać do wymiany "kopciuchów" (chodzi o piece opalane paliwem o najniższej jakości - red.) - zaznaczył Trzaskowski.

Mówił też o seniorach, z którymi się spotykał. Zapowiedział, że utrzyma to, co Warszawa robił dla seniorów. - Ale zrobimy więcej - stwierdził.

Chce stawiać na uniwersytety III wieku i stwierdził, że będzie więcej łóżek w ośrodkach dla seniorów. - Będziemy rozbudowywać centra aktywności dla seniorów, będziemy dbali o to, by stworzyć instytut geriatrii. Zorganizujemy też pilotażowy program budowania wind i zbudujemy specjalny dom dla powstańców, jeden już mamy, ale zbudujemy drugi na Hrubieszowskiej - obiecał.

Kolejny priorytet Trzaskowskiego to zdrowie. – Zorganizujemy i obronimy in vitro. In vitro w Warszawie jest i będzie rozszerzane. W tej sprawie liczy się przede wszystkim wiarygodność, żeby nadal było rozbudowane, a nie, żeby ktoś próbował nam je zabrać. Będziemy się starali, żeby w każdej dzielnicy była przychodnia – mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Obiecał też bezpłatne programy szczepień. – Tu chodzi o bezpieczeństwo naszych dzieci – podkreślił.

Trzaskowski chce też budować w każdej dzielnicy centrum kultury. - Zbudujemy też centrum sportowe na Konwiktorskiej. Postawimy na nogi Skrę - zadeklarował.

13.31 Trzaskowski mówił, że program Koalicji Obywatelskiej dla Warszawy powstał po rozmowach z warszawiakami. – Ostatnio się zdziwiłem, że nawet mój konkurent mówi o dobrej kontynuacji. Myślę, że niedługo będzie chciał sobie robić zdjęcia z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Pytanie, czy pani prezydent się na to zgodzi – mówił Trzaskowski.

Kandydat wymienił najważniejsze propozycje.

- Stolica lepszej komunikacji. Planujemy cały system, który będzie w stanie rozwiązać większość problemów komunikacyjnych naszej stolicy. Druga kwestia to polityka senioralna. Oferta dla tych bardziej aktywnych i tych, którzy nie do końca sobie radzą – mówił ogólnie Trzaskowski.

Zapowiedział też walkę ze smogiem i zazielenienie Warszawy i pomoc rodzinie.

Rafał Trzaskowski o rozmowach z mieszkańcami
Nagranie organizatora

13.27 Głos zabrał Rafał Trzaskowski. - Polityka czasami dostarcza nam wzruszeń, był taki jeden moment, gdy były nieprawdopodobne, gdy premier Jerzy Buzek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego

Odniósł się też do programu "Klasa" w TVN24. – Po takim programie jestem przygotowany na wszystko. Nic mnie tak nie zaskoczy jak dzieci. Tak inteligentne i rezolutne - przekonywał.Dalej kandydat mówił o Warszawie. - Zawsze czułem olbrzymią dumę z mojego miasta przede wszystkim z tego wielkiego ducha. Pamiętacie, że Stefan Starzyński o tym mówił – mówił Trzaskowski. I wspomniał rozwój, jaki się dokonał w Warszawie. – W bardzo podobny sposób zmieniała się Polska – zaznaczył.

- Oczywiście są ci, którzy chcieliby na ambicje nałożyć gorset uprzedzeń i lęków. Zapowiedział, że na to nie pozwoli. - Mimo manipulacji i kłamstw wygramy tę batalię – zapewnił.

Rafał Trzaskowski o walce
Nagranie organizatora

13.19 Do zebranych przemawiał Jerzy Buzek, były szef Parlamentu Europejskiego. - Dokładnie sto lat temu rada regencyjna wydawała odezwę do narodu zapowiadając powrót Polski na mapę Europy. Stulecie niepodległości zobowiązuje – przypominał Buzek.

- Jesteśmy w Unii, bo jej wielką wartością jest Solidarność. Pomaganie tym, którzy są słabsi, bo nie mieli poprzednio dobrych warunków rozwoju. I my z tego korzystamy - mówił Buzek. Zaapelował też o udział w wyborach samorządowych 21 października. - Chodzi o przyszłość naszych małych ojczyzn. 21 października bądźmy wszyscy przy urnach, powiedzmy "tak" samorządowej Polsce, "tak" Unii Europejskiej i "tak" samorządowej Polsce w Unii Europejskiej - wyliczał Buzek.

Przekonywał też, że jest nadal wiele do zrobienia w Warszawie. – I to wyzwanie stoi przed tobą drogi Rafale – zwrócił się do Trzaskowskiego.

13.07 - Rządząc popełnialiśmy błędy, ale od wyborców dostaliśmy lekcję i je poprawiamy. Mamy dość pokory, żeby to przyznać i dokonać zmian. Nie będzie powrotu do podwyższenia wieku emerytalnego. Chcemy godnej emerytury. Chcemy też po raz kolejny zagwarantować, że utrzymamy i rozszerzymy program 500+. Obejmiemy nim matki samotnie wychowujące dzieci – zapewnił Schetyna.

13.04 Schetyna kontynuował wypowiedź o PiS. - Ludzie słusznie przerobili ich hasło: "Doili w rządzie, wydoją i w samorządzie". Każdy ma konto, o którym zwykli ludzie mogą tylko marzyć – mówił przewodniczący PO.Wezwał też premiera Mateusza Morawieckiego do dymisji. - Wielkiej nadziej na to nie ma, bo honor i wstyd w PiS-ie już nie funkcjonują – przekonywał.Wspominał również Władysława Bartoszewskiego w kontrze do Stanisława Piotrowicza z PiS.

12.58 Głos zabrał Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.- Zawsze czuję dumę, kiedy słyszę od gości zagranicznych zachwyty nad naszą stolicą. To kwestia wielkich inwestycji, dobrego wykorzystania miliardów z Unii Europejskiej i zarządzania. W tym mieście po prostu czuje się wolność – przekonywał Schetyna. - Wielkość stolicy tworzą Polki i Polacy, którzy przyjechali tu z całego kraju – dodał.Podziękował również Hannie Gronkiewicz-Waltz za jej dorobek. - Potrafiła budować razem z warszawiakami wielkość polskiej stolicy. Potrafiła doprowadzić do tego, ze Warszawa stała się miastem przyjaznym dla ludzi – przekonywał Schetyna.I dodał, że "jest tylko jeden typ", któremu się to miasto nie podoba. - Mówię o tworzącej się kaście, o PiS-owskich milionerach, są wszędzie w całej Polsce. To się robi powoli grupa społeczna – stwierdził Schetyna.

Wypowiedź Grzegorza Schetyny
Nagranie organizatora

12.49 Głos zabrał Marcin Kierwiński, szef warszawskiej PO. - Witam w Warszawie, mieście, które nie musi być porównywane do bułgarskiej Sofii czy czeskiej Pragi. Mieście, które jest dla wszystkich i będzie dla wszystkich – mówił Kierwiński.

Chwilę później odśpiewano hymn Polski.

12.46 Na salę wchodzi Rafał Trzaskowski w towarzystwie Grzegorza Schetyny, Katarzyny Lubnauer, Barbary Nowackiej i Jerzego Buzka.Oprócz wystąpienia Rafała Trzaskowskiego, które ma być głównym punktem konwencji, planowana jest też prezentacja jego nowego spotu wyborczego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej regularne spotkania z wyborcami prowadzi od początku tego roku. W ramach kampanii wyborczej prezentował już program dotyczący komunikacji, sportu, zdrowia, edukacji, praw kobiet, wsparcia dla seniorów i niepełnosprawnych.

ran/b