Kontrowesyjny zwrot atrakcyjnej działki. Aktywiści apelują do prezydent

Warszawa

MJNKonferencja przed ratuszem

Aktywiści zaapelowali do Hanny Gronkiewicz-Waltz, by wznowiła postępowanie reprywatyzacyjne dla atrakcyjnej działki przy Pałacu Kultury i Nauki.

Członkowie organizacji Miasto Jest Nasze zorganizowali w czwartek konferencję prasową przed siedzibą ratusza na placu Bankowym.

"Dlaczego nie poszła do sądu?"

- Musimy zadać pytanie dlaczego Hanna Gronkiewicz-Waltz nie honoruje umów międzynarodowych i wyroków Trybunału Konstytucyjnego? Dlaczego nie poszła do sądu a wybrała inną interpretację prawną, korzystną dla handlarzy roszczeń? - pytali.

I zaapelowali do prezydent Warszawy o wznowienie postępowania reprywatyzacyjnego dla działki o przedwojennym adresie Chmielnej 70 – znajdującej się obecnie przy ulicy Emilii Plater, tuż obok PKiN.

Teren ten został zwrócony, ale są wątpliwości, czy w ogóle powinno do tego dojść. Wszystko dlatego, że przed wojną należał do obywatela Danii, a po 1945 roku władze zapłaciły za majątki odebrane obywatelom innych państw. CZYTAJ WIĘCEJ O CAŁEJ SPRAWIE.

- Z umowy z rządem duńskim z lat 50-tych jasno wynika, że wypłacona globalna kwota odszkodowania wyczerpuje roszczenia obywateli duńskich względem Polski - powiedział w czwartek Szymon Wróblewski z MJN.

Z kolei Jan Mencwel dodał, że rada miasta w 2010 roku uchwaliła plan zagospodarowania dla okolic PKiN przeznaczając działkę pod wieżowiec, a wartość terenu wzrosła kilkukrotnie.

ran/sk