Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Kontrowersyjne dzieło oblane czerwoną farbą

  Najnowsze

  Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plAkcja policji przed CSW

  Policja zatrzymała w czwartek wieczorem mężczyznę, który w Centrum Sztuki Współczesnej oblał czerwoną farbą ścianę, na której wyświetlano film "Adoracja" Jacka Markiewicza. Widać na nim nagiego mężczyznę ocierającego się o figurę Chrystusa na krzyżu.

  Wszystko rozegrało się w czwartek. To dzień zwiedzania wystawy za darmo. Jak mówi rzeczniczka, w CSW było sporo osób, przy instalacji zjawiły się też osoby modlące się. - Po południu doszło do aktu wandalizmu względem dzieła "Adoracja" Jacka Markiewicza, przy jednoczesnym włączeniu alarmu przeciwpożarowego przez sprawców tego aktu. Co spowodowało zarządzenie natychmiastowej ewakuacji przez straż pożarną i policję - mówi tvnwarszawa.pl Zofia Chojnacka z biura prasowego placówki. Sprawę doprecyzowała komenda stołeczna. - Policja została wezwana przez ochronę Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie funkcjonariuszom wskazano mężczyznę ujętego po tym, jak oblał czerwoną farbą ścianę, na której wyświetlano film "Adoracja" - powiedział PAP Andrzej Browarek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

  Zatrzymany mężczyzna jeszcze w czwartek ma być przesłuchany.

  Relację z wydarzeń dostaliśmy na Kontakt24. "Projektor wyświetlający wideo z kontrowersyjna pracą, na której nagi artysta przytula się do krzyża, prawdopodobnie został zamalowany sprejem przez jednego z protestujących" - poinformował internauta.

  Centrum prowokacji | tvn24

  Protest przed CSW

  Tydzień temu ponad 100 osób zgromadziło się przed Centrum Sztuki Współczesnej. Domagali się dymisji dyrektora placówki oraz usunięcia z wystawy kontrowersyjnego filmu "Adoracja". Protest wywołała trwająca od połowy września wystawa "British British Polish Polish", a konkretnie jedno dzieło na niej prezentowane. Chodzi o film autorstwa Jacka Markiewicza z 1992 roku. Oburzenie wywołała scena z nagim mężczyzną przytulającym się do figury Jezusa.

  Złożono też wnioski do prokuratury w sprawie obrazy uczuć religijnych.

  TAK WYGLĄDA KONTROWERSYJNY FILM:

  PROTESTOWALI PRZED CSW:

  Co dalej z kontrowersyjnym filmem? Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
  Relacja reporterki TVN24TVN 24

  ran//ec

  Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl