Kontrowersyjna reprywatyzacja na Pradze. Kurator zatrzymany

Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plKamienica przy Łochowskiej

Policjanci zatrzymali Zbigniewa L. - kuratora oraz pełnomocnika osób, którym przysługiwały prawa do nieruchomości przy Łochowskiej 38. Warszawska prokuratura chce mu postawić zarzuty.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek rano.

Usłyszy zarzuty

"Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w Warszawie zostaną Zbigniewowi L. przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw na szkodę spadkobierców mężczyzny, któremu przysługiwały prawa do nieruchomości oraz składania fałszywych zeznań przed tak zwaną komisją reprywatyzacyjną" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Jak przypominają śledczy, Zbigniew L. od 2007 roku reprezentował jako pełnomocnik trzy osoby, które były współwłaścicielami nieruchomości przy ul. Łochowskiej,

a na mocy postanowienia sądu został wyznaczony kuratorem dla reprezentowania nieznanego z miejsca pobytu "mężczyzny, urodzonego w 1883 roku, któremu również przysługiwały prawa do tej nieruchomości".

Przed rokiem pisaliśmy, że komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną z 2011 roku dotyczącą kamienicy przy Łochowskiej 38.

Nie żył od 40 lat

Łochowska 38 to jeden z bardziej kontrowersyjnych przypadków reprywatyzacji. Miasto wydało decyzję zwrotową już w 2011 roku, ale o sprawie zrobiło się głośno dopiero w drugiej połowie 2016 roku.

Właśnie wtedy wyszło na jaw, że jednym z beneficjentów reprywatyzacji jest Józef Pawlak, dawny współwłaściciel nieruchomości. Problem w tym, że reprezentowany przez kuratora Pawlak, w chwili wydania decyzji nie żył od około 40 lat.

Budynku ostatecznie nie przekazano dzięki czujności urzędników, którzy zauważyli, że dawny właściciel jest nadzwyczaj wiekowy (gdyby żył, miałby ponad sto lat).

KOMISJA REPRYWATYZACYJNA PLANUJE WEZWAĆ HANNĘ GRONKIEWICZ-WALTZ:

"Komisja podjęła decyzję o wezwaniu Gronkiewicz-Waltz"TVN24
wideo 2/3

ran/pm