Kontrole, pikniki i odblaski. Tak chcą zadbać o bezpieczeństwo motocyklistów

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plO kampanii "Załóż odblask"

Wzmożone kontrole drogówki i kampania Zarządu Dróg Miejskich. To pomysły na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów w Warszawie.

228 km/h - tyle pędził motocyklem rekordzista, który został uwieczniony w zeszłym roku przez fotoradar na skrzyżowaniu ul. Puławskiej i Kuropatwy. Fotoradary zarejestrowały też wielu motocyklistów z zacięciem akrobatycznym, jeżdżących na jednym kole lub podnoszących nogi nad głowę.

Motocyklowi rekordziści
straż miejska

Stołeczna policja w tym roku zwróci szczególną uwagę właśnie na tych motocyklistów, którzy nic sobie nie robią z ograniczeń prędkości i bezpieczeństwa na drogach. Oprócz nowych etatów w drogówce, funkcjonariusze zapowiadają także wzmożone kontrole.

- Nie zapominając o innych użytkownikach stołecznych ulic, będziemy ścigać piratów, którzy na motocyklach łamią przepisy ruchu drogowego. A jest kogo ścigać - mówi Piotr Jakubczak, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego stołecznej policji.

"Załóż odblask"

O bezpieczeństwo miłośników jednośladów chce zadbać także ZDM, który tegoroczną akcję "Załóż odblask" kieruje do motocyklistów. - 2012 rok poświęcony był pieszym, zeszły rowerzystom. W tym roku apelujemy do motocyklistów. Chcemy nauczyć ich pewnej odpowiedzialności, czyli powiedzieć, że od ciebie coś zależy, nie tylko od kierowcy. Jeżeli ubierzesz odblask i kask atestowany, będziesz bardziej widoczny i bezpieczny- tłumaczy Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

Akcja będzie trwała cały rok. W ramach kampanii drogowcy uruchomią emisję spotów na portalach internetowych. Odbędą się także cztery pikniki promujące kampanię i jej hasło. Ambasadorami kampanii są dziennikarze TVN Agnieszka Szulim i Paweł Płuska.

Motocykliści na buspasy?

Kolejnym pomysłem na poprawę bezpieczeństwa jest pomysł wpuszczenia motocyklistów na buspasy. Tomasz Kulik, instruktor motocyklowy przekonuje, że dzięki temu na drogach będzie mniej agresji i poprawi się bezpieczeństwo. CZYTAJ WIĘCEJ

Statystki policyjne
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

su/par