Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Kontrole i kary za zdezelowany autobus

Warszawa

Koza128Zdezelowany autobus na linii 741

Po artykule o katastrofalnym stanie technicznym autobusu linii 741 Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada kary finansowe i częstsze kontrole w pojazdach firmy Mobilis. Zdezelowany autobus trafił już do zajezdni, a linię obsługuje inny.

Sprawą feralnego autobusu zainteresował nas w środę internauta o nicku koza128. Opisał swoją podróż zdezelowanym pojazdem do Chotomowa, a swoją historię uwiarygodnił kilkoma zdjęciami. Przedstawiają m.in. kilkucentymetrową dziurę między skrzydłami drzwi, zaklejony taśmą przycisk "stop" i nieczytelną i brudną tablicę boczną z trasą linii. ZTM zapowiedział kontrolę. Jakie są jej efekty?

"Będą kary finansowe"

- Wóz linii 741 został skontrolowany i zesłany do zajezdni – mówi tvnwarszawa.pl Konrad Klimczak z zespołu prasowego ZTM. - W pojeździe brakowało dwóch foteli i uszczelki w drzwiach, autobus nie miał wymaganej liczby naklejek i prawidłowej tablicy bocznej (nowa tablica została w ubiegłym tygodniu odebrana przez przewoźnika lecz nie została umieszczona w pojeździe), zaklejono w nim celowo przyciski STOP – wylicza.

Jak dodaje, linię obsługuje obecnie inny pojazd. - Na przewoźnika, czyli Mobilis zostaną nałożone kary finansowe – zapewnia.

Mobilis w ogniu krytyki

Gorzkich słów nie szczędzili prywatnemu przewoźnikowi także internauci komentujący artykuł.

- Często zdarza mi się jeździć tą linią i od kiedy pamiętam zawsze ten "trup" jeździł. Mam nadzieję, że w końcu skończy na złomowisku – pisał Cyngo.

- Większość autobusów Mobilisu to złom. Powinny zniknąć z ulicy. Niech Mobilis zmieni tabor albo branżę – radził inny internauta.

- Taki stan, to żadna nowość w autobusach firmy Mobilis. Nawet nowe solarisy tej firmy bardzo szybko niszczeją, bo są fatalnie serwisowane nie mówiąc już o czystości. Niedużo lepiej wygląda flota autobusów PKS Grodzisk Maz. – krytykował Greg.

- Sygnały o uchybieniach, które w komentarzach zgłaszali internauci postaramy się sprawdzić. Proszę jednak pamiętać, że mamy tylko kilku pracowników zajmujących się kontrolą pojazdów i nie jesteśmy w stanie codziennie sprawdzać każdego autobusu – tłumaczy Konrad Klimczak. Mimo ograniczonych możliwości kontrolnych, ZTM nie zamierza darować przewoźnikom niewywiązującym się z umów. - Zintensyfikowaliśmy kontrole tego przewoźnika – dodaje.

Ukarali kierowcę

Sam Mobilis odniósł się na razie tylko do kwestii tablicy ze zmienioną trasą linii. Konsekwencje jej wyglądu poniósł kierowca. – To była samowolka. Zostały przygotowana nowa tablica, którą kierowca powinien zabrać wyjeżdżając na trasę. Nie zrobił tego i został już ukarany – mówi Marcin Mnich z firmy Mobilis.

Na pozostałe zarzuty obiecał odpowiedzieć mailowo. Do momentu publikacji tekstu, nie odpisał.

bako/par