Konstytucja 3 Maja w oryginale. Msza święta w intencji Ojczyzny

Warszawa

Centralne uroczystości uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny w Warszawie. Wcześniej prezydent otworzył wystawę, na której można obejrzeć oryginalny dokument Konstytucji 3 Maja.

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę w warszawskiej Galerii Kordegarda, na której do niedzieli można oglądać oryginał Konstytucji. - W czasach, kiedy uchwalaliśmy Konstytucję 3 Maja, mądrze i odważnie próbowaliśmy modernizować nie tylko Polskę, ale i ówczesną Europę - powiedział prezydent, inaugurując otwarcie.

Dokument z 1971 roku na co dzień przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Ze względów konserwatorskich Konstytucję będzie można oglądać tylko do niedzieli. Obok oryginału na ekspozycji wystawione są jego obcojęzyczne edycje: angielska, francuska, niemiecka i rosyjska. Na wystawie zobaczyć można także animację graficzną obrazu "Konstytucja 3 Maja" Jana Matejki, która wyjaśnia wydarzenia, przedstawia uczestników i okoliczności, a także Bogumiła Jastrzębowskiego "Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi". Broszurę opublikowano w czasie Powstanie Listopadowego, 3 maja 1831 roku, a jej autor postulował w niej utworzenie Europy narodów, bez granic, ze wspólnymi organami władzy i jednym system prawnym.

Msza w intencji Ojczyzny

Prezydent wraz z licznymi generałami i kombatantami uczestniczył potem w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszę poprowadził metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. - Konstytucja przez zniesienie przywileju liberum veto stała się zasiewem odpowiedzialnej wolności. Jej uchwalenie było nie tylko zrywem heroicznym, ale i zarazem działaniem praktycznym. Miała ona zapoczątkować przemiany ekonomiczno-społeczne i polityczne w Polsce. Niestety, nie doszło do tego. Zaledwie niecałe dwa lata od jej uchwalenia nastąpił drugi, a następnie trzeci rozbiór. Polska przestała istnieć na mapie Europy - powiedział w czasie mszy bp Guzdek.Uroczystości państwowe potrwają cały dzień Bronisław Komorowski wręczył także odznaczenia państwowe i ordery na Zamku Królewskim. Potem udał się na Plac Zamkowy, gdzie wygłosił przemówienie. W programie uroczystości państwowych jest także defilada, pokaz musztry paradnej i koncert orkiestry wojskowej.

Senat zaprasza na dzień otwarty Z okazji święta Konstytucji 3 maja Senat organizuje dziś dzień otwarty. Siedzibę izby wyższej będzie można zwiedzać do godziny 16. Aby wejść do budynku wystarczy okazać dokument tożsamości. Goście będą mieli także okazję zobaczyć wystawę poświęconą działalności Radia Wolna Europa pt. "Głos Wolnej Europy". Przypomniane są na niej najważniejsze wydarzenia z działalności RWE z lat 1952-1994, które złożyły się na fenomen tego radia. Zwiedzający będą mogli także porozmawiać z osobami, które pracowały w RWE oraz je tworzyły. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa rozpoczęła nadawać swoje audycje w języku polskim 3 maja 1952 roku z Monachium. Z kolei na parterze gmachu Senatu eksponowane będą plansze przygotowane z okazji 30. rocznicy utworzenia Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność"; w tym przedmioty z tamtego okresu pochodzące m.in. z prywatnej kolekcji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. TKK NSZZ "Solidarność" była ogólnopolską strukturą konspiracyjną utworzoną 22 kwietnia 1982. Skupiała przywódców najlepiej zorganizowanych regionów podziemnej "Solidarności". jk//gak/k